Media: na dachach budynków w Moskwie rozmieszczane są systemy przeciwlotnicze

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP
Rosyjski zestaw Pancyr w rękach wojsk ukraińskich
Rosyjski zestaw Pancyr w rękach wojsk ukraińskich
Facebook/Jurij Butusow
Facebook/Jurij Butusow Rosyjski zestaw Pancyr w rękach wojsk ukraińskich

W Moskwie na dachach budynków rozmieszczane są systemy przeciwlotnicze Pancyr-S1 - poinformował w czwartek ukraiński portal "Dialog", powołując się na doniesienia i zdjęcia publikowane w rosyjskich mediach społecznościowych. System pojawił się między innym na gmachu resortu obrony. Przyczyna tych działań nie jest znana.

Na fotografiach widać m.in. systemy Pancyr-S1 instalowane na dachu jednego z biurowców przy pomocy dźwigu. Jak czytamy w portalu "Dialog", użytkownicy rosyjskich kanałów na Telegramie dziwią się, że elementy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej są rozmieszczane w tak jawny sposób w stolicy Rosji, podczas gdy na Ukrainie informacje o dyslokacji tego uzbrojenia pozostają utajnione.

Pancyr-S1 to system przeciwlotniczy na podwoziu ośmiokołowej ciężarówki. Na wyposażenie rosyjskiej armii trafił w latach 90. XX wieku. W jego skład wchodzą dwie dwulufowe armaty automatyczne kalibru 30 milimetrów oraz 12 przeciwlotniczych pocisków rakietowych. Rosjanie reklamowali go jako sprzęt skuteczny w zwalczaniu dronów.

W poniedziałek Radio Swoboda poinformowało za rosyjskimi niezależnymi mediami i kanałami na Telegramie, że w kilku miejscach w Moskwie rozmieszczono rakietowe systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400. Władze miasta i resort obrony nie przekazywały wcześniej żadnych komunikatów, że planowane są tego rodzaju działania.

31 grudnia 2022 roku, ukraiński portal "UNIAN" powiadomił za rosyjskimi mediami, że w noc sylwestrową w Moskwie miało pełnić dyżur niemal dwa tysiące żołnierzy wojsk obrony przeciwrakietowej. W pierwszych dniach nowego roku, aż do przypadających 7 stycznia świąt Bożego Narodzenia obrządku wschodniego, w stolicy Rosji planowano wezwać na dyżur łącznie około 20 tysięcy wojskowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Telegram/Ukraine_365News, Twitter

Pozostałe wiadomości