Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 164 dni. Mieszkańcy wyzwolonych przez ukraińskie wojska miejscowości w gminie Koczubejiwka w obwodzie chersońskim na południu kraju zostali wezwani do ponownej ewakuacji w związku z możliwym kontruderzeniem sił rosyjskich - powiadomił portal tsn.ua za lokalnymi władzami.
> Co najmniej 22 osoby zostały ranne w piątek w rosyjskim ostrzale Mikołajowa na południu Ukrainy - poinformowały lokalne władze. Według gubernatora obwodu mikołajowskiego Witalija Kima w wyniku ataku są też ofiary śmiertelne. Nie podano ich liczby.
> Zadaniem nr 1 jest dla Rosji powstrzymanie dostaw broni na Ukrainę; nie dopuścimy do tego - oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Zapewnił, że Kijów nie pozwoli, aby te rosyjskie działania zakończyły się powodzeniem.
> Mieszkańcy wyzwolonych przez ukraińskie wojska miejscowości w gminie Koczubejiwka w obwodzie chersońskim na południu kraju zostali wezwani do ponownej ewakuacji w związku z możliwym kontruderzeniem sił rosyjskich - powiadomił portal tsn.ua za lokalnymi władzami.
> Rosyjskie władze przeprowadzają tajną mobilizację na dwa sposoby: werbują więźniów skazanych za ciężkie przestępstwa i formują "bataliony narodowe" w republikach typu Tatarstan. Kreml robi wszystko, by uniknąć powoływania na front etnicznych Rosjan - ocenił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
> Ukraina może we wrześniu zacząć eksportować ze swoich portów zebraną podczas tegorocznych żniw pszenicę - przekazał wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. Dodał, że liczy na to, że każdego miesiąca drogą morską będzie wywożone 3-3,5 miliona ton zbóż.
> Ukraiński koncern Enerhoatom przekazał w piątek, że rosyjskie wojsko tego dnia w kilka godzin dwukrotnie ostrzelało elektrownię jądrową w Zaporożu. Według tego źródła w teren bezpośrednio sąsiadujący z obiektem uderzyły trzy rosyjskie pociski. W wyniku tego ataku miało dojść do uszkodzenia linii wysokiego napięcia.
> Rosja wydaliła 14 bułgarskich dyplomatów, pracowników ambasady i konsulatów - poinformował rosyjski MSZ w nocie wręczonej ambasadorowi Bułgarii w Moskwie.
> Unia Europejska przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 procent - poinformowała w piątek Rada na swoich stronach internetowych. Kilka krajów Wspólnoty zapowiedziało, że nie wprowadzi tych regulacji i nie będzie ciąć zapotrzebowania na gaz.
Źródło: PAP