TVN24 | Świat

Rosja wydaliła bułgarskich dyplomatów. Mają pięć dni na wyjazd

TVN24 | Świat

Autor:
ads
Źródło:
PAP
Siergiej Ławrow w Kairze
Siergiej Ławrow w KairzeReuters
wideo 2/2
Reuters Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow w Kairze

Rosja wydaliła 14 bułgarskich dyplomatów, pracowników ambasady i konsulatów - poinformował rosyjski MSZ w nocie wręczonej ambasadorowi Bułgarii w Moskwie.

Rosja wydaliła czterech dyplomatów i 10 pracowników technicznych z przedstawicielstw dyplomatycznych Bułgarii w Moskwie, Petersburgu i Jekaterynburgu, a także z moskiewskiego ośrodka bułgarskiego przemysłu. Wszyscy mają opuścić terytorium Rosji w ciągu pięciu dni.

Według MSZ Rosji jest to odpowiedź na decyzję władz Bułgarii z 28 czerwca o zredukowaniu liczby rosyjskich dyplomatów i pracowników technicznych w tym kraju o 70 osób, które wydalono za działalność niezgodną z Konwencją Wiedeńską.

Rosyjskie MSZ w MoskwieShutterstock

Rosyjski MSZ: nieprzyjazne działania Sofii nie mają nic wspólnego z interesami Bułgarii

Rosja zareagowała również na tę decyzję zamknięciem swoich placówek konsularnych w Ruse, Warnie i Sofii, co tłumaczyła brakiem personelu.

W komunikacje rosyjskiego MSZ podano, że nieprzyjazne działania Sofii wobec Moskwy nie mają nic wspólnego z interesami Bułgarii i narodu bułgarskiego. Winę za pogorszenie się stosunków dwustronnych ponosi osobiście były premier Kirił Petkow - podkreślono w oświadczeniu.

Autor:ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości