Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 380 dni. Kreml planuje przeprowadzić na Białorusi prowokację, która może spowodować ofiary wśród cywilów, zdarzenie ma zostać zrelacjonowane przez propagandowe rosyjskie media - powiadomił ukraiński wywiad wojskowy. Dodano, że celem Rosjan jest oskarżenie Ukrainy o incydent i wciągnięcie Białorusi w wojnę. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.
> W ciągu doby Rosjanie zaatakowali Ukrainę 84 rakietami różnych typów, 34 udało się zestrzelić - powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Siły wroga nie porzucają prób otoczenia Bachmutu w obwodzie donieckim - dodano w komunikacie.
> Kreml planuje przeprowadzić na Białorusi prowokację, która może spowodować ofiary wśród cywilów, zdarzenie ma zostać zrelacjonowane przez propagandowe rosyjskie media - powiadomił ukraiński wywiad wojskowy. Dodano, że celem Rosjan jest oskarżenie o incydent Ukrainy i wciągnięcie Białorusi w wojnę.
> Obrona Bachmutu trwa siedem miesięcy. Wojska ukraińskie podjęły szereg działań taktycznych, które na tę chwilę uniemożliwiły wrogowi operacyjne otoczenie miasta, sytuacja jest jednak bardzo trudna - oznajmił dowódca sił lądowych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski.
> Najbliższe 4-6 miesięcy na polu bitwy na Ukrainie będą miały kluczowe znaczenie dla perspektyw poważnych negocjacji pokojowych - powiedział w Kongresie USA dyrektor CIA Bill Burns. Podkreślił, że Zachód powinien przekonać Władimira Putina, że jest gotowy do wytrzymania długotrwałej wojny.
> Po zmasowanym ataku rakietowym Rosji na Kijów w nocy ze środy na czwartek władze miasta koncentrują się na naprawianiu szkód. Około 30 procent kijowskich mieszkań nie ma obecnie ogrzewania, jednak dostawy wody i elektryczności, które w czwartek zostały wstrzymane do części mieszkań, zostały przywrócone.
> Wydatki na poziomie 6,9 biliona dolarów, w tym 842 miliardy na obronę oraz 6 miliardów na dalsze wsparcie Ukrainy i NATO zakłada propozycja nowego budżetu zaprezentowanego w czwartek przez prezydenta Joe Bidena. Kontrolujący Izbę Reprezentantów republikanie już zapowiedzieli sprzeciw wobec głównych punktów propozycji.
> Poparcie dla przyjmowania uchodźców wojennych z Ukrainy spadło w Estonii do najniższego poziomu od 12 miesięcy i wynosi obecnie 67 procent - wynika z opublikowanego przez dziennik "Postimees" sondażu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: mil.ru