738 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Holandii Mark Rutte podpisali 10-letnią umowę o bezpieczeństwie, zakładającą m.in. przekazanie w bieżącym roku 2 mld euro na zakup amunicji dla Kijowa. Do podpisania dokumentu doszło w Charkowie, mieście położonym niedaleko linii frontu. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.
> Brytyjski resort obrony w swym raporcie informuje, że rosyjski przemysł zbrojeniowy znacząco zwiększył produkcję w ubiegłym roku. Zdaniem Brytyjczyków, Rosjanie nie są w stanie w pełni zaspokoić potrzeb związanych z prowadzeniem wojny, ale i tak ich przewaga nad Ukrainą będzie rosła. Jednocześnie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia, że mało prawdopodobne jest, żeby Rosja obecnie zdecydowała się na sięgnięcie po broń nuklearną.
> Jeśli Putin odniesie tu sukces, nie zatrzyma się - ocenił szef Pentagonu Lloyd Austin, mówiąc o Ukrainie. Sekretarz obrony USA, przemawiając przed Kongresem, ocenił, że prezydent Rosji "będzie nadal podejmował bardziej agresywne działania w regionie". - Całkiem szczerze, jeśli Ukraina upadnie, to naprawdę uważam, że NATO będzie walczyło z Rosją - dodał.
> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Holandii Mark Rutte w piątek podpisali 10-letnią umowę bezpieczeństwa, zakładającą m.in. przekazanie w bieżącym roku 2 mld euro na zakup amunicji dla Kijowa. Do podpisania dokumentu doszło w Charkowie, mieście położonym niedaleko linii frontu.
> Niemiecki dziennik "Welt" komentując czwartkowe orędzie Władimira Putina ocenia, że Zachód "powinien zastosować się do znanej maksymy: chcesz pokoju, szykuj się do wojny". Autorzy artykułu stwierdzają, że nie ma innej możliwości, "gdy za sąsiada ma się cynicznego mordercę, który brutalnie wykorzystuje najmniejszą słabość".
> Najbardziej prawdopodobny scenariusz to taki, że przegłosujemy w marcu senacki pakiet pomocowy dla Ukrainy - powiedział kongresmen demokratów Brad Sherman. Jego partyjny kolega Emanuel Cleaver ostrzega jednak, że w ocenie wywiadu USA sytuacja Ukrainy jest krucha i kraj ten wymaga natychmiastowego wsparcia.
> Polska jest za utworzeniem międzynarodowego sądu do spraw zbrodni popełnianych na Ukrainie - podkreślał szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar podczas wizyty w Kijowie. W czwartek minister spotkał się tam między innymi z ukraińskim prokuratorem generalnym i unijnym komisarzem do spraw sprawiedliwości. Bodnar zaznaczał, że Polska w dalszym ciągu będzie pomagała w gromadzeniu dowodów w sprawie zbrodni popełnianych przez rosyjskich żołnierzy w Ukrainie.
> Prezydent USA Joe Biden i premier Włoch Giorgia Meloni omówili podczas spotkania w Białym Domu kwestie wsparcia Ukrainy, pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy oraz migracji. Meloni zgłosiła też propozycję "globalnego sojuszu przeciwko przemytowi ludzi". Włochy sprawują obecnie przewodnictwo w G7.
Źródło: PAP