Ołeksji Reznikow złożył wniosek o dymisję. "Trzymajmy kurs"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow skierował w poniedziałek do parlamentu prośbę o dymisję, o czym poinformował w mediach społecznościowych. Zmianę na stanowisku szefa resortu zapowiedział dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski. Kierownictwo nad ministerstwem ma przejąć Rustem Umierow, obecnie szef Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy.

"Realizując decyzję prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego złożyłem w Radzie Najwyższej wniosek o dymisję. Jestem gotowy przedstawić raport ze swojej działalności" - napisał Ołeksij Reznikow na swoim profilu na Facebooku. Do wpisu dołączył zdjęcie oświadczenia o rezygnacji ze stanowiska. "Trzymajmy kurs" - dodał.

W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy >>>

W niedzielę wieczorem zmianę na stanowisku ministra obrony zapowiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Ministerstwo potrzebuje nowego podejścia"

"Podjąłem decyzję o zmianie na stanowisku ministra obrony Ukrainy. Ołeksij Reznikow ma za sobą już ponad 550 dni wojny na pełną skalę (rozpoczętej przez Rosję 24 lutego 2022 roku - red.). Uważam, że ministerstwo potrzebuje nowego podejścia i nowych formatów współpracy - zarówno z wojskowymi, jak i ze społeczeństwem" - oświadczył prezydent Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo w mediach społecznościowych.

"Na czele ministerstwa powinien stanąć Rustem Umierow. Rada Najwyższa dobrze go zna i Umierow nie potrzebuje dodatkowej prezentacji. Oczekuję, że parlament poprze tę kandydaturę" - oznajmił Zełenski.

Potwierdził tym samym doniesienia mediów o planowanym odejściu Reznikowa. Portal Ukraińska Prawda podał jeszcze w sierpniu, że Zełenski planuje zmianę na czele resortu obrony. Pojawiło się też w mediach nazwisko Umierowa jako jego prawdopodobnego następcy. Media prognozowały, że Reznikow zostanie ambasadorem Ukrainy w Londynie.

Kim jest następca Reznikowa?

Reznikow stał na czele Ministerstwa Obrony Ukrainy od listopada 2021 roku. Wcześniej był wicepremierem ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.

41-letni Rustem Umierow, który ma zostać nowym ministrem obrony Ukrainy, uważany jest za urzędnika państwowego o solidnej reputacji. W czasie obecnej wojny brał udział w kluczowych negocjacjach, m.in. dotyczących eksportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne i wymiany jeńców.

Rok temu, we wrześniu 2022 roku, Umierow objął obecne stanowisko - szefa Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy. Umierow jest Tatarem krymskim, urodził się w 1982 roku w Samarkandzie w rodzinie Tatarów deportowanych z Krymu podczas sowieckich represji w 1944 roku.

Autorka/Autor:momo/ tam

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook