Media: systemy Pancyr niecałe 10 kilometrów od rezydencji Putina 

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Rosyjski system przeciwlotniczy Pancyr - materiał z 2018 roku
Rosyjski system przeciwlotniczy Pancyr - materiał z 2018 rokuMO Rosji
wideo 2/22
Rosyjski system przeciwlotniczy Pancyr - materiał z 2018 rokuMO Rosji

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 558 dni. Pod Moskwą zainstalowano systemy przeciwlotnicze Pancyr - poinformowało Radio Swoboda. Stacja powołuje się na materiał w propagandowej telewizji rosyjskiej o przygotowaniu terenu pod rozmieszczenie systemów Pancyr S-1. Dziennikarze Radia Swoboda ustalili współrzędne tego miejsca. Znajduje się ono w pobliżu wsi Zarecze, niecałe 10 kilometrów od rezydencji prezydenta Rosji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:42

  Ukraińska piechota przekroczyła rowy i przeszkody przeciwpancerne, które tworzą rosyjską warstwę obronną przed natarciem ukraińskim w zachodnim Zaporożu. Siły ukraińskie prawdopodobnie zamierzają utrzymać te pozycje.

 • 3:49

  Prezydent Zełenski odwiedził osiem brygad w obwodzie donieckim

  Prezydent Zełenski odwiedził osiem brygad w obwodzie donieckim

  Prezydent Zełenski odwiedził osiem brygad w obwodzie donieckim

 • 2:41

  Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un chce spotkać się w Rosji z Władimirem Putinem w celu omówienia sprzedaży Moskwie broni - oświadczył Biały Dom.

  - Jak już wcześniej mówiliśmy, negocjacje w sprawie broni między Rosją a Koreą Północną aktywnie postępują – podkreśliła rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Adrienne Watson. - Wiemy, że Kim Dzong Un chce kontynuowania tych negocjacji (...) na najwyższym szczeblu w Rosji – dodała.

 • 1:28

  - Nie możemy pozwolić na to, by prezydent Serbii Aleksandar Vuczić przeprowadził na Bałkanach scenariusz wzorowany na polityce prezydenta Rosji Władimira Putina – ostrzegła w poniedziałek prezydent Kosowa Vjosa Osmani. Podczas wizyty w Albanii Osmani wezwała "wszystkie demokratyczne państwa regionu do zjednoczenia się wobec tego zagrożenia".

 • 0:26

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 23:28

  Pływacy z Rosji i Białorusi będą dopuszczeni do startu pod neutralną flagą, jeśli spełnią określone warunki - poinformowała światowa federacja pływacka (World Aquatics). Zawodnicy z tych krajów mieli zakaz startów od lutego 2022 roku, gdy Rosja zaatakowała zbrojnie Ukrainę.

  Rosja i Białoruś będą mogły wystawić maksymalnie po jednym zawodniku w każdej konkurencji.

 • 22:43

  Na obecnym etapie nie doszliśmy do wniosku, że w Ukrainie ma miejsce ludobójstwo - oświadczył w Kijowie Erik Mose, przewodniczący Międzynarodowej Komisji Śledczej ONZ ds. zbrodni na Ukrainie, cytowany przez portal Radia Swoboda.

  Według przewodniczącego, komisja nie ma wystarczających dowodów, aby spełnić wymogi prawne Konwencji o ludobójstwie.

  - Jesteśmy świadomi obaw i oskarżeń dotyczących tej zbrodni. Dlatego badamy tę sprawę krok po kroku. W tej chwili nie mamy wystarczających dowodów spełnienia kryteriów prawnych, wynikających z Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Należy pamiętać, że jest to kwestia intencji, zamiaru sprawców. Musi istnieć "potrzeba" zniszczenia określonej grupy. A takie zniszczenie, zgodnie z Konwencją, musi być fizyczne lub biologiczne. Są to ściśle określone kryteria, potwierdzone przez orzecznictwo sądowe - stwierdził Mose.

  Dodał, że śledztwo w Ukrainie będzie kontynuowane. Stwierdził, że kierowana przez niego komisja zwróciła uwagę, że "w rosyjskich mediach pojawiły się pewne wypowiedzi, mogące nosić charakter podżegania do ludobójstwa".

  Portal Radia Swoboda przypomniał, że władze Ukrainy wielokrotnie oskarżały Rosję o zbrodnie ludobójstwa.

  Płonące znicze w Buczy. Miasteczko stało się symbolem rosyjskich zbrodni wojennych

 • 21:31

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził osiem brygad, walczących w obwodzie donieckim na wschodzie kraju i wchodzących w skład Zgrupowania Operacyjno-Taktycznego Donieck - podały służby prasowe głowy państwa.

  Dowódcy mówili prezydentowi o problemach, w tym o potrzebie większej liczby dronów i środków walki z dronami; wskazali na niedostateczną liczbę żołnierzy w pododdziałach i braki poszczególnych typów amunicji - podano w oświadczeniu.

  Prezydentowi towarzyszył wiceminister obrony Ołeksandr Pawluk.

 • 21:22

  Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un planuje w tym miesiącu udać się do Rosji, aby spotkać się z Władimirem Putinem i omówić możliwość dostarczenia Moskwie broni na potrzeby wojny w Ukrainie - podał "New York Times".

  Amerykański dziennik powołuje się na wypowiadających się anonimowo urzędników amerykańskiej administracji.

  Kim Dzong Un - Władimir Putin. "New York Times": we wrześniu spotkanie w Rosji dotyczące dostaw broni

 • 20:14

  Rosyjski sąd w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej (DRL) skazał żołnierza ukraińskiego na 22 lata więzienia, oskarżając go o udział w rzekomym zastrzeleniu nieuzbrojonego człowieka w Mariupolu w kwietniu 2022 roku - podały niezależne rosyjskie media.

  Z komunikatu Komitetetu Śledczego wynika, że skazanym jest Maksym Owczarenko z 1. kompanii 74. samodzielnego batalionu zwiadowczego ukraińskich sił zbrojnych.

  Mariupol jest okupowany przez wojska rosyjskie od maja 2022 roku.

 • 19:48

  Pod Moskwą zainstalowano systemy przeciwlotnicze Pancyr - poinformowało Radio Swoboda. Stacja powołuje się na materiał w propagandowej telewizji rosyjskiej o przygotowaniu terenu pod rozmieszczenie systemów Pancyr S-1.

  Dziennikarze Radia Swoboda ustalili współrzędne tego miejsca. Znajduje się ono w pobliżu wsi Zarecze, niecałe 10 kilometrów od rezydencji prezydenta Rosji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie.

  Rosyjski system Pancyr S-1

 • 19:23

  Media ukraińskie oceniają, że osoby uchylające się od mobilizacji - w tym również ci, którzy wyjechali za granicę - mogą być karane na podstawie przepisów o posługiwaniu się fałszywymi dokumentami. Władze ostrzegają, że kara grozi również za nielegalne przekroczenie granicy.

  Wypowiedzi ekspertów i przedstawicieli władz pojawiły się w związku z doniesieniami o podrobionych zaświadczeniach o niezdolności do służby, wydawanych za łapówki przez wojskowe komisje lekarskie. Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział 31 sierpnia zbadanie rejestru osób, które wyjechały za granicę dzięki decyzjom komisji zamieszanych w ten proceder. Zełenski przyznał, że korupcja w komisjach lekarskich umożliwiła wyjazd z kraju tysięcy ludzi.

 • 19:13

  Władze Ukrainy konsekwentnie utrzymują, że w nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie drony eksplodowały na terytorium Rumunii.

  - Ukraina jest gotowa podzielić się z Rumunią fotograficznymi dowodami upadku i detonacji dronów uderzeniowych Shahed na jej terytorium, wystrzelonych przez rosyjskie wojska - powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  Bukareszt zaprzecza tym doniesieniom.

  - Na terytorium Rumunii nie spadły rosyjskie drony ani ich szczątki w wyniku nocnego ataku Rosjan na ukraiński port w Izmaile po drugiej stronie Dunaju - stwierdziła szefowa rumuńskiej dyplomacji Luminita Odobescu cytowana przez agencję Reutera.

 • 19:09

  Dyplomaci z USA, Wielkiej Brytanii i UE planują wspólnie naciskać na Zjednoczone Emiraty Arabskie, by kraj ten powstrzymał eksport elektroniki i innych towarów na potrzeby rosyjskiego przemysłu obronnego - podał "Wall Street Journal". Jest to część skoordynowanych wysiłków, dotyczących również innych krajów, z pomocą których Rosja omija zachodnie sankcje.

  Jak przekazał dziennik, oficjele z USA i Europy odwiedzają w poniedziałek ZEA w ramach globalnej ofensywy dyplomatycznej, nastawionej na pozbawienie Rosji dostaw elektroniki i innych dóbr mających wykorzystanie wojskowe.

 • 17:49

  Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział po spotkaniu z Władimirem Putinem w Soczi, że jego zdaniem wkrótce uda się znaleźć rozwiązanie, umożliwiające wznowienie porozumienia zbożowego, dzięki któremu Ukraina mogła bezpiecznie eksportować swoje produkty rolne przez Morze Czarne.

  - Uważamy, że inicjatywę należy kontynuować, eliminując jej niedociągnięcia. W tym kontekście w porozumieniu z ONZ przygotowaliśmy pakiet zawierający nowe sugestie – powiedział Erdogan na konferencji prasowej.

  - Myślę, że postęp jest możliwy. Jako Turcja wierzymy, że w krótkim czasie uda nam się osiągnąć rozwiązanie, które spełni oczekiwania – dodał.

 • 17:08

  Część uczniów klas pierwszych w Charkowie odbyła zajęcia szkolne w salach, utworzonych na stacjach metra.

  Uczniowie w czasie lekcji w charkowskim metrze

  Uczniowie w charkowskim metrze

  Uczniowie w czasie lekcji w charkowskim metrze

 • 16:15

  W ciągu 14 miesięcy po rosyjskiej napaści na Ukrainę chińskie banki czterokrotnie zwiększyły kwotę kredytów, udzielonych bankom rosyjskim, w dużej mierze zastępując w tej roli banki zachodnie - podał "Financial Times".

  Według przywoływanych przez brytyjski dziennik danych banku centralnego Rosji, łączna kwota kredytów udzielonych rosyjskim bankom przez Industrial and Commercial Bank of China, Bank of China, China Construction Bank i Agricultural Bank of China wzrosła w ciągu 14 miesięcy do marca tego roku z 2,2 mld dol. do 9,7 mld dol.

 • 16:13

  Na placu Czerwonym w Moskwie policja zatrzymała kobietę, która prowadziła jednoosobową pikietę: stanęła z zarzuconą na ramiona dużą flagą Ukrainy - podał niezależny rosyjski portal OWD-Info, monitorujący zatrzymania w Rosji.

  Kobieta została zabrana na komisariat. OWD-Info podaje jej nazwisko: to Alona Kożewnikowa. Na komisariat pojechał do niej adwokat współpracujący z OWD-Info - poinformował niezależny portal Meduza.

 • 16:04

  Straty rosyjskiej armii w ciągu ostatniej doby - 460 żołnierzy, cztery czołgi, 14 pojazdów opancerzonych i 29 systemów artyleryjskich. Dane podał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

 • 15:37

  Rosyjskie kanały na Telegramie poinformowały o katastrofie śmigłowca szturmowego Ka-52, który runął do Morza Azowskiego. Według wstępnych ustaleń jej przyczyną były "trudne warunki pogodowe, ponieważ w okolicy panowała gęsta mgła".

  Kanał Baza podał, że lecący nad Morzem Azowskim Ka-52 rozbił się około 1,5 kilometra od linii brzegowej. Na jego pokładzie było dwóch członków załogi. Do katastrofy miało dojść w piątek, ministerstwo obrony Rosji jak dotąd nie wydało w tej sprawie oficjalnego komunikatu.

  Rosyjski śmigłowiec bojowy Ka-52 Aligator

 • 13:39

  Wycofywane z belgijskiego lotnictwa myśliwce F-16 nie mogą trafić na Ukrainę, ponieważ po zakończeniu służby maszyny nie będą wystarczająco bezpieczne - ogłosił generał Frederic Goetynck, szef zaopatrzenia armii Belgii w rozmowie z dziennikiem "De Standaard" opublikowanej w poniedziałek.

  "To nie tak, że nie chcielibyśmy tego robić. Nie można jednak wysyłać na Ukrainę samolotów, z których sami nie będziemy mogli korzystać" - zaznaczył wojskowy.
  Szef zaopatrzenia belgijskiej armii wyjaśnił, że F-16 przelatały tyle godzin, że po prostu się zużyły.

 • 13:35

  Odblokowanie porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport produktów żywnościowych przez Morze Czarne, jest najważniejszym tematem moich poniedziałkowych rozmów z Władimirem Putinem - oznajmił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który spotyka się z rosyjskim przywódcą w Soczi.

  - Wierzę, że wiadomość, (która zostanie ogłoszona) podczas konferencji prasowej, będzie bardzo ważna zwłaszcza dla słabiej rozwiniętych państw Afryki - powiedział turecki przywódca, cytowany przez Reutersa.

  Recep Tayyip Erdogan spotkał się z Władimirem Putinem w Soczi

 • 12:49

  Na okupowanych przez Rosję terenach obwodu chersońskiego na południu Ukrainy najeźdźcy grożą cywilom bronią, zmuszając ich w ten sposób do udziału w nielegalnych wyborach samorządowych organizowanych przez Kreml - powiadomiła w poniedziałek agencja Ukrinform za ukraińskim ruchem oporu Żółta Wstążka.

  Mieszkańcy wsi Uljaniwka, położonej niedaleko Skadowska, są zmuszani do głosowania pod lufami karabinów. Grupa około 10 osób, w tym większość z bronią obchodzi każdy dom we wsi i pokazuje ludziom palcem, gdzie należy postawić krzyżyk na karcie wyborczej. Próby dyskusji kończą się pogróżkami i demonstracyjnym ładowaniem broni - czytamy w komunikacie Żółtej Wstążki opublikowanym na Telegramie.

  W poprzednich dniach ukraińskie władze i media podkreślały, że udział w nielegalnych wyborach jest aktem zdrady. Pojawiały się też doniesienia, że większość mieszkańców okupowanych terenów próbuje uniknąć udziału w tym propagandowym przedsięwzięciu.

  Formalnie wybory parlamentarne i regionalne zaplanowano w Rosji na 10 września. W niektórych regionach kraju i na podbitych terenach Ukrainy głosowanie zaczęło się jednak kilka dni wcześniej.

  Wybory "regionalne" w okupowanym Doniecku

 • 11:29

  Każdy dzień wojny z Rosją to dla naszego kraju wydatek w wysokości około 100 mln dolarów. Są to koszty ponoszone głównie przez obywateli, którzy płacą podatki, ponieważ łączny udział wolontariuszy w finansowaniu sił zbrojnych to zaledwie około 3 procent - powiadomił w poniedziałek ustępujący minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Jego zdaniem właśnie dlatego pretensje wobec państwa nie są uzasadnione.

  Szacunkowa wartość pomocy wojskowej, którą władze w Kijowie otrzymały od zachodnich partnerów od początku rosyjskiej inwazji, wynosi prawie 100 mld dolarów - przekazał Ukrinform w niedzielę, również powołując się na Reznikowa. Jak podkreślono, niemal 60 mld dolarów z tej kwoty przekazały Ukrainie Stany Zjednoczone.

  W poniedziałek Reznikow złożył w ukraińskim parlamencie (Radzie Najwyższej) prośbę o odwołanie z funkcji.

  CZYTAJ WIĘCEJ:

  Ukraina. Minister obrony Ołeksij Reznikow złożył w parlamencie prośbę o dymisję

 • 10:13

  Wystrzelone przez Rosję w nocy z niedzieli na poniedziałek drony Shahed upadły i eksplodowały na terytorium Rumunii – oświadczył rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko, powołując się na informacje ukraińskiej straży granicznej.

  "Według informacji Państwowej Służby Granicznej Ukrainy, dzisiaj w nocy podczas zmasowanego ataku Rosji w rejonie portu w Izmaile rosyjskie Shahedy (amunicja krążąca produkcji irańskiej) upadły i zdetonowały na terytorium Rumunii" – napisał Nikołenko na Facebooku.

  Strona rumuńska na razie nie skomentowała tych doniesień.

  Izmaił to jeden z ukraińskich portów nad Dunajem w pobliżu granicy z Rumunią.

 • 9:32

  Od czerwca, czyli początku naszej kontrofensywy, wyzwoliliśmy już 47 km kwadratowych terytorium pod Bachmutem na wschodzie Ukrainy, w tym 3 km kwadratowe w ciągu minionego tygodnia - poinformowała w poniedziałek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar, cytowana przez rządowy kanał na Telegramie Military Media Center.

  "W poprzednim tygodniu było bardzo gorąco w okolicach miejscowości Kliszczijiwka, Kurdiumiwka i Ozarianiwka" na południe od Bachmutu - oznajmiła Malar

  Ukraiński żołnierz pod Bachmutem

  21 sierpnia wiceminister informowała, że zyski terytorialne w pobliżu Bachmutu wynoszą około 43 km kwadratowych. Dzień później w amerykańskim dzienniku "New York Times" pojawiły się doniesienia, że dowódcy z USA i Wielkiej Brytanii sugerują stronie ukraińskiej, by zrezygnowała z priorytetowego traktowania operacji pod Bachmutem na rzecz ważniejszych strategicznie działań w obwodzie zaporoskim na południu kraju.

  Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Rosji przeciwko Ukrainie, trwające od sierpnia 2022 roku. 20 maja bieżącego roku rosyjska najemnicza Grupa Wagnera oświadczyła, że przejęła kontrolę nad Bachmutem.

  Od czerwca ukraińska armia regularnie informuje o sukcesach lokalnych operacji kontrofensywnych, prowadzonych głównie na terenach położonych na północny i południowy zachód od miasta. Analitycy ds. wojskowości podkreślają, że celem tych działań jest m.in. opanowanie wzgórz, z których możliwe będzie ostrzeliwanie sił agresora znajdujących się w zniszczonej miejscowości.

  Prezydent USA Joe Biden oznajmił 21 maja, że rosyjskie wojska straciły w Bachmucie około 100 tys. żołnierzy.

 • 9:25

  Rosja wspiera napaść na Ukrainę działaniami w cyberprzestrzeni, np. atakując ukraińskie urządzenia mobilne złośliwym oprogramowaniem w celu wykradania danych - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

  Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej 31 sierpnia brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) wraz z zagranicznymi partnerami opublikowało raport na temat kampanii z użyciem złośliwego oprogramowania typu malware wymierzonej w urządzenia mobilne z systemem Android używane przez ukraińskie wojsko.

  Złośliwe oprogramowanie, określane jako "Infamous Chisel", zostało wykorzystane przez rosyjską grupę cyberzagrożeń znaną jako Sandworm. NCSC wcześniej łączyło Sandworm z Głównym Centrum Technologii Specjalnych (GTsST), które podlega sztabowi rosyjskiego Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU).

  "Infamous Chisel umożliwia stały dostęp do zainfekowanych urządzeń z Androidem oraz gromadzenie i eksfiltrację danych z tych urządzeń. Obejmuje to namierzanie aplikacji używanych przez ukraińskie wojsko. Infamous Chisel został najprawdopodobniej wykorzystany w celu kradzieży poufnych informacji wojskowych. Działania te świadczą o ciągłym wykorzystywaniu przez Rosję zdolności cybernetycznych do wspierania inwazji na Ukrainę" - napisano.

 • 9:24

  W ciągu ostatniej doby co najmniej jeden cywil zginął, a pięć osób zostało rannych w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy w wyniku rosyjskich ostrzałów. Również jedna osoba poniosła śmierć, a pięć zostało rannych w rezultacie rosyjskich ataków w obwodzie donieckim na wschodzie kraju – poinformowały w poniedziałek władze regionalne.

  Wśród rannych jest dziecko – napisał na Telegramie Ołeksandr Prokudin, szef władz regionu chersońskiego. Rosjanie wielokrotnie ostrzeliwali obwód chersoński z artylerii, moździerzy, wyrzutni Grad. Zastosowali także drony i lotnictwo. W wyniku ataków doszło do uszkodzeń infrastruktury cywilnej.

  O atakach na obwód doniecki powiadomił szef obwodu Pawło Kyryłenko.

  Игра Gates of Olympus

  You can view and join @pavlokyrylenko_donoda right away.

 • 9:23

  Okupowana przez Rosję wschodnia część obwodu chersońskiego na południu Ukrainy jest broniona przez ochotników, a także rezerwistów wezwanych do wojska podczas mobilizacji. Bardziej wartościowe formacje sił agresora przerzucono już z Chersońszczyzny do obwodu zaporoskiego - powiadomił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

  Rosyjska armia musi skoncentrować się na najważniejszym kierunku operacyjnym, czyli regionie zaporoskim, w którym trwa ukraińska kontrofensywa. Dlatego najeźdźcy prawdopodobnie osłabili swoje zgrupowanie w obwodzie chersońskim i wycofali stamtąd m.in. jednostki powietrznodesantowe - zauważył ISW, powołując się na własne obserwacje i doniesienia tzw. rosyjskich blogerów wojskowych, czyli internetowych publicystów popierających inwazję Kremla na Ukrainę.

  Od końca sierpnia blogerzy przekazują stosunkowo wiarygodne doniesienia, które świadczą o utrzymywaniu przez ukraińskie wojska dwóch przyczółków na okupowanych terytoriach - w pobliżu mostu Antonowskiego pod Chersoniem i na północny zachód od miejscowości Pidstepne. W ciągu ostatniego tygodnia Ukraińcy byli w stanie przerzucać na te przyczółki siły rezerwy wraz z zaopatrzeniem - dodano w analizie ISW.

  Zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, w tym Chersoń, jest kontrolowana przez władze Ukrainy od listopada 2022 roku. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod rosyjską okupacją.

 • 9:10

  W nocy z niedzieli na poniedziałek zestrzelono 23 z 32 dronów Shahed, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę – powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne. O uszkodzeniach infrastruktury informują władze regionów na południu kraju.

  "32 drony Shahed zaatakowały obwody odeski i dniepropietrowski" – podano w komunikacie Sił Powietrznych Ukrainy rano w poniedziałek. Atak, w którym zastosowano amunicję krążącą Shahed 136/131, został przeprowadzony z terytorium okupowanego Krymu i z Rosji.

  Wcześniej władze obwodu odeskiego powiadomiły o zestrzeleniu nad regionem 17 dronów. Doszło jednak do trafień i uszkodzeń infrastruktury cywilnej.

  Sześć dronów zestrzelono nad obwodem dniepropietrowskim – podał rano w poniedziałek Serhij Łysak, szef władz obwodu. Tam również doszło do uszkodzeń obiektu infrastruktury. Ofiar w ludziach nie ma.

  Witalij Kim, szef władz obwodu mikołajowskiego, przekazał na Telegramie informację o zestrzeleniu w nocy nad regionem drona zwiadowczego.

  Повітряні Сили ЗС України / Air Force of the Armed Forces of Ukraine

  ⚡️ НА ПІВДНІ ТА СХОДІ ЗНИЩЕНО 23 УДАРНІ ДРОНИ ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ У ніч на 4 вересня 2023 року ворог атакував ударними БпЛА “Shahed-136/131” з південного та південно-східного напрямку (мис Чауда, Крим та Приморсько-Ахтарськ, рф). 🛬 Усього зафіксовано пуски 32 ”шахедів”, які атакували Одещину та Дніпропетровщину. 💥 Силами та засобами Повітряних Сил, у взаємодії із протиповітряною обороною інших складових Сил оборони України, знищено 23 ворожі ударні БпЛА. Застосовано винищувальну авіацію, зенітні ракетні війська та підрозділи мобільних вогневих груп Сил оборони України. ✊ Тримаймо небо! 🇺🇦 Разом – до перемоги!

 • 8:19

  Doradca Wołodymyra Zełenskiego: nasza armia przedziera się na południu

 • 7:39

  Nocny atak sił rosyjskich z użyciem dronów spowodował zniszczenia w infrastrukturze portowej nad Dunajem w obwodzie odeskim na południu Ukrainy – poinformowały w poniedziałek rano władze regionu. Obrona powietrzna zestrzeliła 17 dronów Shahed.

  "Obrona powietrzna zestrzeliła 17 dronów. Niestety, są trafienia. W kilku miejscowościach rejonu (powiatu) izmaiłskiego doszło do uszkodzeń obiektów magazynowych i produkcyjnych, maszyn rolniczych i wyposażenie przedsiębiorstw przemysłowych" – powiadomił szef władz regionu Ołeh Kiper.

  Atak dronów, podobnie jak poprzedniej nocy, trwał 3,5 godziny. Doszło do pożarów, które już udało się ugasić, ofiar w ludziach nie ma.

  🇺🇦Олег Кіпер/Одеська ОДА (ОВА)

  Наслідки нічної атаки ворога Російські терористи упродовж 3,5 годин атакували ударними безпілотниками південь Одеської області. 17 дронів збили наші сили ППО. Але, на жаль, є і влучання. У декількох населених пунктах Ізмаїльського району пошкоджені складські та виробничі будівлі, сільгосптехніка та устаткування промислових підприємств. Також через потрапляння уламків, внаслідок збиття, виникло декілька загорянь на території цивільних об'єктів. Станом на 7:00 вогонь ліквідовано. Вкотре наголошую, що під час небезпеки дуже важливо перебувати в укритті. Дякую свідомим жителям Ізмаїльського району. Загиблих та постраждалих внаслідок нічного нальоту немає. На місці продовжують працювати всі відповідні служби. Правоохоронці фіксують злочини росіян.  "Sposób działania z poprzedniej nocy powtórzył się niemal całkowicie. Zaatakowano infrastrukturę cywilną. Absolutna większość dronów został zniszczona przez obronę powietrzną. (…) Niestety, są trafienia w infrastrukturę cywilną, są uszkodzone budynki" – powiedziała rano w poniedziałek przedstawicielka sił zbrojnych na południu Ukrainy Natalia Humeniuk.

 • 6:22

  W niedzielę siły ukraińskie przeprowadziły operacje ofensywne na Zaporożu. Według doniesień posunęły się naprzód. Rzecznik ukraińskiej Grupy Sił Tawrijsk Oleksandr Sztupun stwierdził, że siły ukraińskie odniosły bliżej niesprecyzowane sukcesy w okolicach wsi Werbowe (18 km na południowy wschód od Orichowa) - donosi w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną.

 • 3:19

  Rosja przeprowadziła atak powietrzny na jeden z głównych ukraińskich portów eksportujących zboże - Izmaił nad Dunajem - podał Reuters. Atak miał miejsce na kilka godzin przed planowanym na poniedziałek w Soczi spotkaniem prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

  Putin i Erdogan podczas rozmów mają skupić się na umowie o eksporcie zboża ukraińskiego przez Morze Czarne. Ankara stara się skłonić Moskwę do jej ponownego zawarcia - podała agencja Reutera.

  Po wycofaniu się w lipcu z porozumienia, Rosja rozpoczęła częste ataki na Izmaił, który jest obecnie jednym z głównych punktów na ukraińskim szlaku eksportu zboża.Lokalne media informowały o odgłosach wybuchów dochodzących z portu.

 • 2:04

  W obwodach na wschodzie Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy - poinformował Ukrinform, powołując się na kanał na Telegramie dowództwa sił powietrznych Ukrainy.

  Ostrzeżenie przed atakiem bronią balistyczną wydano dla obwodów: połtawskiego, charkowskiego, dniepropietrowskiego, zaporoskiego i donieckiego.

  "Udajcie się do schronów, nie ignorujcie sygnałów ostrzegawczych" - podało dowództwo sił powietrznych Ukrainy.Wcześniej w nocy wydano komunikat o możliwości ataku Rosjan przy użyciu dronów kamikadze m.in. na Odessę.

 • 1:08

  Rosyjskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły nad obwodem kurskim dwa drony wystrzelone przez Ukrainę - poinformowało ministerstwo obrony Rosji.

  Obwód kurski na południu Rosji graniczy od zachodu z Ukrainą.

 • 0:24

  Ukraina. Będzie nowy minister obrony. Rustem Umerow za Ołeksija Reznikowa

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Degtyaryov Andrey / Shutterstock.com

Tagi:
Raporty: