Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę wieczorem, że zdecydował o zmianie na stanowisku ministra obrony. Ołeksija Reznikowa ma zastąpić Rustem Umerow, dotychczasowy szef Funduszu Majątku Państwowego Ukrainy.
- Podjąłem decyzję o zmianie na stanowisku ministra obrony Ukrainy. Ołeksij Reznikow ma za sobą już ponad 550 dni wojny na pełną skalę (rozpoczętej przez Rosję 24 lutego 2022 r.- red.). Uważam, że ministerstwo potrzebuje nowego podejścia i nowych formatów współpracy - zarówno z wojskowymi, jak i ze społeczeństwem - powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo w mediach społecznościowych.
- Na czele ministerstwa powinien stanąć Rustem Umerow. Rada Najwyższa (parlament Ukrainy - red.) dobrze go zna i Umerow nie potrzebuje dodatkowej prezentacji. Oczekuję, że parlament poprze tę kandydaturę - oznajmił prezydent Ukrainy.
Spekulacje na temat przyszłości Reznikowa
Potwierdził tym samym doniesienia mediów o planowanym odejściu Reznikowa. Portal Ukraińska Prawda podał jeszcze w sierpniu, że Zełenski planuje zmianę na czele resortu obrony. Pojawiło się też w mediach nazwisko Umerowa jako jego prawdopodobnego następcy. Media prognozowały, że Reznikow zostanie ambasadorem Ukrainy w Londynie.
Czytaj również: Operacja "Sinica". Ukraiński wywiad pokazuje rosyjskiego pilota zwabionego do Ukrainy
Minister obrony nie potwierdzał tych doniesień ani im nie zaprzeczał. W wywiadzie dla agencji Ukrinform opublikowanym w niedzielę oświadczył, że "wszystkie decyzje co do ministerstwa obrony i MSZ podejmuje prezydent (Zełenski)".
Reznikow stał na czele ministerstwa obrony Ukrainy od listopada 2021 roku. Wcześniej był wicepremierem ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.
Umerow uważany jest za urzędnika państwowego o solidnej reputacji
41-letni Rustem Umerow, który ma zostać nowym ministrem obrony Ukrainy, uważany jest za urzędnika państwowego o solidnej reputacji. W czasie obecnej wojny brał udział w kluczowych negocjacjach, m.in. dotyczących eksportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne i wymiany jeńców.
Rok temu, we wrześniu 2022 r., Umerow objął obecne stanowisko - szefa Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy. Jak zauważa agencja Reutera, Umerow jest Tatarem Krymskim. Urodził się w 1982 roku w Samarkandzie, w rodzinie Tatarów deportowanych z Krymu podczas sowieckich represji w 1944 roku.
Umerow jest absolwentem Akademii Zarządzania w Kijowie ze specjalnością gospodarka i finanse. Jak podał portal NV.Ua, w latach 2004-13 Umerow pracował w biznesie i założył własną firmę inwestycyjną. Od 2007 roku był doradcą przywódcy Tatarów Krymskich Mustafy Dżemilewa. W 2019 roku został wybrany do Rady Najwyższej (parlamentu Ukrainy).
Jego nazwisko jako przyszłego ministra obrony pojawiło się w mediach ukraińskich w sierpniu. Według ukraińskiego magazynu "Forbes" przez trzy miesiące szukano kandydata, który zadowoliłby zarówno władze w Kijowie, jak i obywateli i partnerów międzynarodowych Ukrainy.
Umerow to człowiek o reputacji nie skażonej skandalami korupcyjnymi, z dobrymi kontaktami międzynarodowymi i zdolnościami menadżerskimi - pisał niedawno "Forbes", powołując się na źródła w parlamencie Ukrainy. Jeden z deputowanych, Jarosław Żeleźniak, podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że Umerow "spędził rok na stanowisku" szefa Funduszu Mienia Państwowego i był to "rok bez skandali, natomiast z rekordowym rezultatem dla funduszu".
Zaangażowany był w prace nad eksportem zboża oraz wymiany jeńców
"Forbes" zauważa także, że Umerow był zaangażowany już w trakcie wojny w ważne działania władz Ukrainy - od pierwszych prac nad porozumieniem zbożowym do zabiegów o wymianę jeńców. Gdy wiosną 2022 r. doszło do negocjacji ukraińsko-rosyjskich, Umerow był - jeszcze jako parlamentarzysta - członkiem delegacji ukraińskiej.
Źródło w parlamentarnej komisji obrony powiedziało "Forbesowi", że Umerow odegrał ważną rolę w powrocie na Ukrainę żołnierzy pułku Azow i "w zaangażowanie w ten proces prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana". Rozmówcy "Forbesa" opisują Umerowa także jako człowieka szanowanego w krajach arabskich. Jednocześnie, jako szef Funduszu Mienia Państwowego, utrzymywał stałe kontakty z ambasadami i biznesem krajów zachodnich - UE i Stanów Zjednoczonych.
W maju Umerow towarzyszył prezydentowi Ukrainy podczas jego wizyty w Wielkiej Brytanii.
Źródło: PAP