"New York Times": Waszyngton przyznaje, że Ukraina może potrzebować broni, aby uderzyć w Półwysep Krymski

Źródło:
PAP
Krym został zaanektowany w 2014 roku
Krym został zaanektowany w 2014 roku Reuters Archive
wideo 2/21
Rosjanie niszczą zabytki Tatarów na okupowanym KrymieReuters Archive

"New York Times" podał, że Waszyngton zdaje się łagodzić stanowisko w sprawie dostarczania Ukrainy broni zdolnej do skutecznego uderzenia na Krym, gdzie są tysiące rosyjskich żołnierzy i liczne rosyjskie bazy wojskowe. Dziennik jednocześnie zaznaczył, że amerykańska administracja nie sądzi, aby Ukraina mogła zająć półwysep w drodze militarnej.

Według gazety zmiana w postawie administracji w Waszyngtonie wynika z przekonania, że jeśli Ukraina dowiedzie Moskwie, że jej kontrola nad Krymem może być zagrożona, wzmocni to pozycję Kijowa w ewentualnych przyszłych negocjacjach. Ponadto osłabły obawy, że Kreml dokona odwetu przy użyciu taktycznej broni jądrowej, choć eksperci i urzędnicy waszyngtońscy zastrzegają, że takie ryzyko wciąż pozostaje.

Jak zauważył "NYT" USA i ich sojusznicy z NATO "rozluźniają kajdany", które sami sobie nałożyli i zaczęli dostarczać Ukrainie Javeliny i Stingery, systemy obrony powietrznej Patriot, opancerzone pojazdy bojowe, a nawet niektóre zachodnie czołgi. Omawiają też z Kijowem użycie m.in. wozów bojowych Bradley, co pozwoliłoby zachwiać kontrolą Putina nad drogą zaopatrzenia łącząca Krym z Rosją poprzez okupowane przez Rosjan miasta Melitopol i Mariupol.

StingerGetty Images

"Jednak prezydent Biden nie jest jeszcze gotowy, aby dać Ukrainie systemy rakietowe dalekiego zasięgu, których Kijów potrzebowałby do atakowania rosyjskich instalacji na półwyspie" – podkreślił nowojorski dziennik.

"Ukraińscy urzędnicy obawiają się, że ich kraj nie przetrwa lat patowego konfliktu"

"NYT" zaznaczył, że zdaniem Ukrainy Krym jest ważnym celem jej ataków, a kontynuowanie presji militarnej na tamtejsze bazy rosyjskie jest istotną częścią jej strategii. Bradleye, bojowe wozy piechoty wyposażone w 25-milimetrowe działka i pociski kierowane, mogą pokonać rosyjskie czołgi i pomóc Kijowowi w przejściu do ofensywy - w tym w ataku na Krym.

Bojowe wozy piechoty BradleyU.S. Army National Guard photo by 1LT Robert Barney/DVIDS

"Ukraińscy urzędnicy obawiają się, że ich kraj nie przetrwa lat patowego konfliktu, podczas gdy Rosja będzie nadal uderzać w ich miasta i miasteczka. Mają zatem niewielki wybór - celować w Krym i postawić go w niebezpieczeństwie" – napisała gazeta.

Stwierdzono, że mimo dostarczania broni administracja w Waszyngtonie jednak nie sądzi, aby Ukraina mogła zająć Krym w drodze militarnej. Obawia się też eskalacji ze strony Putina.

"Dawanie Rosji schronienia, z którego może walczyć, jest absolutnie absurdalne"

"NYT" przytoczył zarazem wypowiedź emerytowanego generała sił powietrznych USA Philipa Breedlove’a, który był najwyższym dowódcą wojsk sojuszniczych NATO w Europie (SACEUR), kiedy Rosja najechała Krym w 2014 roku.

KrymShutterstock

"W gruncie rzeczy nałożyliśmy na Ukrainę ograniczenia, mówiąc, że ta wojna będzie toczona na waszej ziemi, a nie na ziemi rosyjskiej. (…) Dawanie Rosji schronienia, z którego może walczyć bez obawy o potępienie, jest absolutnie absurdalne. To nie ma żadnego sensu z punktu widzenia militarnego" – przekonywał Breedlove.

Autorka/Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army National Guard photo by 1LT Robert Barney/DVIDS

Tagi:
Raporty: