Jeden z najbardziej znanych prorosyjskich polityków w Kijowie, zatrzymany we wtorek przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy Wiktor Medwedczuk ma dobre kontakty na Kremlu nie tylko z powodów politycznych, ale także rodzinnych. Prezydent Władimir Putin jest ojcem chrzestnym jego córki Darii, a jej matką chrzestną jest żona byłego prezydenta i premiera Dmitrija Miedwiediewa.
Ukraińscy dziennikarze twierdzą, że o córce Medwedczuka wiadomo niewiele, Daria rzadko pojawia się w przestrzeni publicznej. Kilka miesięcy temu Medwedczuk uchylił jednak rąbka tajemnicy. Skarżąc się na władze Szwajcarii, ujawnił, że jego córce została anulowana wiza, którą otrzymała, by móc studiować na uniwersytecie w Genewie.
W rozmowach z prorosyjskimi mediami Medwedczuk nie krył oburzenia z tego powodu, twierdził też, że "świat zachodni pokazał, na co go stać".
Pluszowy miś od Putina
Ukraińskie media, pisząc o Wiktorze Medwedczuku, byłym szefie administracji prezydenta Leonida Kuczmy i liderze prorosyjskiej partii Opozycyjna Platforma - Za Życie, wspominają, że jego córka Daria jest córką chrzestną prezydenta Rosji Władimira Putina. W 2019 roku, w rozmowie z rosyjskimi dziennikarzami, Medwedczuk powiedział, że Putin ochrzcił Darię w 2004 roku (według doniesień dziewczyna urodziła się 20 maja 2002 roku). Jej matką chrzestną została Swietłana Miedwiediewa, żona byłego prezydenta i premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa.
Jak mówił polityk, Putin został ojcem chrzestnym Darii na prośbę jej matki Oksany Marczenko. Medwedczuk podkreślił też, że "jemu i jego rodzinie jest bardzo miło, że Putin nie odmówił". Jedno ze spotkań w gronie rodzinnym z rosyjskim przywódcą odbyło się na Krymie (przed aneksją półwyspu w 2014 roku). Putin sprezentował wówczas swojej chrześnicy pluszowego misia.
Żona celebrytka i bizneswoman
48-letnia Oksana Marczenko, niegdyś znana dziennikarka telewizyjna, obecnie celebrytka i przedsiębiorczyni, jest trzecią żoną 67-letniego Medwedczuka. Z drugiego małżeństwa polityk także ma córkę, 40-letnią Irynę, która studiowała i mieszkała w Szwajcarii.
Marczenko urodziła się w Kijowie, nosi nazwisko matki. Z wykształcenia jest historykiem, w latach 90. brała udział w ruchu studenckim, domagającym się przeprowadzenia reform.
Przez wiele lat Marczenko była znaną prezenterką telewizyjną, prowadziła też kilka popularnych programów politycznych i rozrywkowych, w tym ukraińskie edycje "Mam talent" i "X Factor".
W 2021 roku Medwedczuk i jego żona zostali objęci ukraińskimi sankcjami. Powodem były zarzuty dotyczące rzekomego finansowania terroryzmu. Chodziło o powiązania z nielegalnymi dostawami węgla z separatystycznych republik w Donbasie na przełomie lat 2014 i 2015. Marczenko - według ustaleń ukraińskich dziennikarzy śledczych - miała też czerpać zyski między innymi ze spółek paliwowych działających na rynku rosyjskim.
Dziennikarze relacjonowali, że małżeństwo żyje w luksusach. W połowie marca na terenie opuszczonej posiadłości Medwedczuka w Puszczy-Wodyci pod Kijowem reporterzy ukraińskiego portalu Śledztwo.Info zobaczyli między innymi peron i wagon restauracyjny, przykryty siatką maskującą. Ochroniarze, pilnujący posiadłości po ucieczce Medwedczuka z aresztu domowego, pozwolili dziennikarzom wejść do środka wagonu. Opisywali, że "trudno oderwać wzrok od złoceń, jaskrawoczerwonego aksamitu i białych obrusów".
Zajęty majątek
Na początku kwietnia policja w Kijowie poinformowała o konfiskacie majątku firmy, którego ostatecznym beneficjentem jest Oksana Marczenko. Na liście aresztowanych nieruchomości znalazły się kilka mieszkań, dwie posiadłości, cenne dzieła sztuki i pojazdy. "6 kwietnia funkcjonariusze organów ścigania przeprowadzili przeszukania w lokalizacjach nieruchomości zarejestrowanych we wspomnianej firmie, w tym daczy Medwedczuka w pobliżu Kijowa. Policja skonfiskowała ponad 300 obrazów znanych artystów, skutery śnieżne, quady i samochody" - podano w policyjnym komunikacie.
Oksany Marczenko w tym czasie w Ukrainie nie było. Jeszcze zanim Rosja dokonała inwazji zbrojnej na Ukrainę, celebrytka wyjechała samochodem do Moskwy (przez terytorium Białorusi).
Źródło: glavcom.ua, vedomosti.ru, tvn24.pl