Okupanci nakazują "natychmiastowe" przejście na lewy brzeg Dniepru. Ukraiński sztab o przygotowaniach do walk

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze w Chersoniu przebierają się w cywilne ubrania. To elementy przygotowań okupantów do walk ulicznych - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z kolei portal Ukrainska Prawda podał, że okupacyjne władze nakazały mieszkańcom tego miasta "natychmiastowe" opuszczenie go i udanie się na lewy brzeg Dniepru. Zdaniem ukraińskiego wywiadu, Rosjanie przygotowują się też do wysadzenia zapory wodnej w Nowej Kachowce, zbudowanej na Dnieprze w obwodzie chersońskim. Chersoń leży poniżej jej lokalizacji.

Rosyjskie władze okupacyjne, cytowane przez ukraiński serwis, zarządziły "natychmiastowe" opuszczenie miasta w związku z "napiętą sytuacją na froncie, podwyższonym ryzykiem zmasowanych ostrzałów miasta i ryzykiem ataków terrorystycznych". Polecono, by mieszkańcy wzięli ze sobą dokumenty, pieniądze, wartościowe rzeczy i ubrania.

Ukrainska Prawda przypomina, że w czwartek pojawiły się informacje o tym, że rosyjscy okupanci przemieszczają sprzęt wojskowy i skład osobowy z prawego na lewy brzeg Dniepru na tle niedawnych sukcesów ukraińskich sił zbrojnych podczas kontrofensywy.

Ukraiński sztab: Rosjanie przygotowują się do walk ulicznych w Chersoniu

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał wcześniej informację, że Chersoń opuściła znaczna część mieszkańców. "Rosyjscy okupanci, którzy pozostali w mieście, przebierają się w cywilne ubrania i zamieszkują w pustych mieszkaniach. Wróg przygotowuje Chersoń do walk ulicznych" - czytamy.

Szpital w Kachowce opuszczają pacjenci i personel. W Enerhodarze rosyjscy wojskowi okradają pozostawione mieszkania i hotele, w których mieszkali.

W ciągu minionej doby wojsko rosyjskie przeprowadziło pięć rakietowych i 19 lotniczych ataków oraz 94 ostrzały z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - podaje sztab. Ostrzelano około 20 miejscowości.

"Zuchwały stosunek Rosjan do Białorusinów"

Według strony ukraińskiej podczas formowania na Białorusi regionalnego zgrupowania wojsk dochodzi do konfliktów między rosyjskimi i białoruskimi wojskowymi na tle narodowościowym i w związku z "zuchwałym stosunkiem Rosjan do Białorusinów".

Strona rosyjska poszukuje za granicą broni i próbuje zaangażować w wojnę w Ukrainie zagranicznych najemników. Sztab podaje, że w jednym z krajów Bliskiego Wschodu trwa werbunek bojowników.

Autorka/Autor:KS, mjz/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: