Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski w Borodziance i Buczy. Modlił się przy ciałach, jak przy stacjach drogi krzyżowej

Źródło:
PAP
Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski na drodze krzyżowej w zniszczonej Borodziance
Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski na drodze krzyżowej w zniszczonej BorodzianceNuncjatura Apostolska w Kijowie
wideo 2/35
Nuncjatura Apostolska w Kijowie Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski na Drodze Krzyżowej w zniszczonej Borodziance

W Wielki Piątek papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski wziął udział w drodze krzyżowej w zbombardowanej przez Rosjan ukraińskiej Borodziance. Wysłannik Franciszka "modlił się przed mogiłami i odnalezionymi ciałami, jak na Drodze Krzyżowej" - przekazał Watykan. Duchowny odwiedził tego dnia również podkijowską Buczę.

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski przebywa w Ukrainie z trzecią misją od początku rosyjskiej agresji na tej kraj. W Wielki Piątek udał się do Borodzianki na drogę krzyżową - poinformował Ansę rzecznik Watykanu Matteo Bruni. Ta miejscowość w obwodzie kijowskim to jedno z miejsc masakr ludności, dokonanych przez wojska rosyjskie.

Watykan w przekazanym dziennikarzom oświadczeniu podał, że wysłannik papieża "modlił się przed mogiłami i odnalezionymi ciałami, jak na Drodze Krzyżowej".

Kardynał Krajewski w Borodziance na drodze krzyżowejNuncjatura Apostolska w Kijowie

W komunikacie zacytowano kardynała, który odwiedził rejon masakr ludności razem z nuncjuszem apostolskim w Ukrainie arcybiskupem Visvaldasem Kulbokasem: - Wracamy "z tych miejsc trudnych dla każdej osoby na świecie, gdzie znaleźliśmy jeszcze wielu zabitych i mogiłę co najmniej 80 osób, pochowanych bezimiennie".

"Brakuje łez, brakuje słów" - wyznał papieski jałmużnik. Dodał, że "na szczęście jest wiara i mamy Wielki Tydzień, Wielki Piątek, kiedy możemy zjednoczyć się z osobą Jezusa i wejść z nim na krzyż, bo po Wielkim Piątku jest Niedziela Zmartwychwstania".

Kardynał pojawił się w piątek również w Buczy. Po wycofaniu się sił rosyjskich z tej podkijowskiej miejscowości, odnaleziono tam wiele ciał zamordowanych cywilów.

Wysłannik Ojca Świętego pozostanie w Ukrainie, gdzie będzie uczestniczyć w uroczystościach Wielkiego Tygodnia i Niedzieli Zmartwychwstania.

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski w BuczyNuncjatura Apostolska w Kijowie

Papieski jałmużnik: wystarczy wyjechać niedaleko z Kijowa, by znaleźć najgłębsze znaki wojny, zabitych

Dzień wcześniej, w czwartek, podczas wizyty w ukraińskiej stolicy powiedział, że "wystarczy wyjechać niedaleko z Kijowa, by znaleźć najgłębsze znaki wojny, zabitych". Zapowiadał wówczas, że postara się "dotrzeć właśnie do tych miejsc i odprawić tam drogę krzyżową, gdy papież zrobi to w Koloseum".

Polski kardynał dodał, że będzie tam, "gdzie ludzie cierpią i umierają" razem z nuncjuszem apostolskim w Ukrainie arcybiskupem Visvaldasem Kulbokasem. Zaznaczył, że papież chciał, aby spędził Triduum Paschalne z Ukraińcami.

Jak mówił, wysłał go, by kardynał "był pośród ludzi, a nie po to, by robić zdjęcia czy podróżować, lecz by być i modlić się".

- Mamy nadzieję, że to będzie Niedziela Zmartwychwstania dla tego kraju - wskazał kard. Krajewski, zapowiadając, że odprawi msze w różnych kościołach.

Kardynał Krajewski przekazał w Kijowie karetkę od papieża

Również w czwartek przekazał w Kijowie karetkę od Franciszka, dar dla szpitala kardiologicznego. - Dyrektor największego szpitala kardiologicznego w Kijowie natychmiast zrozumiał, jaki to jest symbol - nie tylko dla ratowania życia, ale także możliwego zmartwychwstania Ukrainy - powiedział duchowny watykańskim mediom.

Podkreślił, że personel placówki podziękował papieżowi za dar otrzymany w dniu, w którym wspomina się Ostatnią Wieczerzę.

- To zatem znak ucałowania przez papieża stóp narodu ukraińskiego, jego bliskości i cierpienia z nim - powiedział papieski jałmużnik, cytowany przez portal Vatican News.

Kardynał Krajewski przekazał w Kijowie karetkę od papieżaNuncjatura Apostolska w Kijowie

Kardynał: warto przejechać ambulansem tysiące kilometrów

Przytoczył też słowa, jakie usłyszał od dyrektora kijowskiego szpitala: - My jesteśmy lekarzami i musimy być jak dobry Samarytanin i operować nie tylko rannych Ukraińców, cywilów i żołnierzy, ale musimy pomagać wszystkim, także Rosjanom.

- To znaczy być lekarzem, samarytaninem i człowiekiem, mimo goryczy w sercu i uczuć, jakie ma się w środku - mówił, według kardynała, szef szpitala.

- Wiele nauczyłem się od tego dyrektora. Warto przejechać ambulansem tysiące kilometrów i wysłuchać dyrektora, który mówił w ten sposób przed 150 lekarzami. To była prawdziwa "homilia" - powiedział papieski jałmużnik.

Czytaj też: Dwie rodziny: ukraińska i rosyjska mają razem nieść krzyż w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum. Ambasador Ukrainy protestuje

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

akr/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nuncjatura Apostolska w Kijowie

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości