Boris Johnson: to atak nie tylko na Ukrainę, ale na demokrację na świecie

Źródło:
PAP, TVN24

Brytyjski premier Boris Johnson w orędziu wygłoszonym po inwazji Rosji na Ukrainę oświadczył, że to nie tylko atak na ten kraj, a atak na demokrację na całym świecie. - Chodzi o prawo kraju do wyboru własnej przyszłości, a tego prawa Wielka Brytania zawsze będzie bronić - dodał.

Rosja zaatakowała Ukrainę w czwartek nad ranem po rozkazie wydanym przez Władimira Putina. W wielu ukraińskich miastach słychać wybuchy, atakowane są lotniska i infrastruktura wojskowa.

ROSJA ZAATAKOWAŁA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO >>>

Brytyjski premier Boris Johnson w wygłoszonym orędziu powiedział, że "Putin rozpętał wojnę na naszym europejskim kontynencie". - Zaatakował zaprzyjaźniony kraj bez żadnej prowokacji i bez żadnego wiarygodnego powodu - dodał.

- Niezliczone pociski oraz bomby spadały na całkowicie niewinną ludność. Ogromna inwazja w tej chwili trwa lądem, morzem i powietrzem - mówił Johnson.

Ukraina. Atak na lotnisko Iwano-Frankowsk
Ukraina. Atak na lotnisko Iwano-Frankiwsk

Johnson o ataku na Ukrainę: nie możemy i nie będziemy odwracać wzroku

- To nie jest jakiś odległy kraj, o którym niewiele wiemy - powiedział brytyjski premier, wskazując, że Ukraina od dekad cieszyła się wolnością i demokracją. - Nie możemy pozwolić, by ta wolność została zlikwidowana. Nie możemy i nie będziemy odwracać wzroku - zapewnił.

Zapowiedział, że Wielka Brytania przyjmie "potężny pakiet sankcji", których celem będzie zahamowanie rozwoju rosyjskiej gospodarki. Podkreślił, że Zachód musi "wspólnie skończyć" z zależnością od rosyjskiej ropy i gazu, "która zbyt długo zapewniała Putinowi wpływ na zachodnią politykę". - Nasza misja jest jasna: dyplomatycznie, politycznie, ekonomicznie i ostatecznie militarnie - to ohydne i barbarzyńskie przedsięwzięcie Władimira Putina musi zakończyć się porażką - oświadczył Johnson.

Zwrócił się do Ukraińców: jesteśmy z wami, modlimy się za was, za wasze rodziny i jesteśmy po waszej stronie. 

- To nie tylko atak na Ukrainę, to atak na demokrację na całym świecie. Chodzi o prawo kraju do wyboru własnej przyszłości, a tego prawa Wielka Brytania zawsze będzie bronić - oświadczył brytyjski premier.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24:

Autorka/Autor:js

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty: