Eksperci: zdobycie Sołedaru nie ma znaczenia. Podolak: Rosjanie stracili tam i wokół Bachmutu 20 tysięcy żołnierzy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W obwodzie donieckim trwają walki w pobliżu Sołedaru. Wiele źródeł wskazuje, że Rosjanie prawdopodobnie zajęli większość miasta, jednak strona ukraińska nie chce tego potwierdzić. Według raportu Instytutu Studiów nad Wojną ogłaszane przez okupantów zdobycie Sołedaru nie ma znaczenia operacyjnego i prawdopodobnie nie zapowiada rychłego okrążenia Bachmutu przez Rosjan. Doradca Wołodymyra Zełenskiego stwierdził zaś, że okupanci stracili w walkach o te dwa miasta 20 tysięcy żołnierzy.

Zdjęcia satelitarne opublikowane w środę i czwartek wskazują, że siły rosyjskie prawdopodobnie kontrolują większość, a być może cały obszar Sołedaru i prawdopodobnie wyparły siły ukraińskie z zachodnich obrzeży tej miejscowości. Ukraińcy temu w ostatnich kilkudziesięciu godzinach zaprzeczali.

W najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) przywołał doniesienia ukraińskiego Sztabu Generalnego, który informował, że siły ukraińskie odpierały rosyjskie ataki na wioskę Sil w obwodzie donieckim - położoną ponad kilometr na północny zachód od Sołedaru.

Jak zauważył think tank, w czwartek ukraiński sztab nie informował - w przeciwieństwie do poprzednich dni - że siły ukraińskie odpierają rosyjskie ataki na Sołedar. Rosyjskie źródła twierdziły natomiast, że ich wojska oczyszczają miejscowość z pozostałych sił ukraińskich. Rosyjscy blogerzy opisujący wojnę zamieścili również w czwartek materiały filmowe z bojownikami Grupy Wagnera swobodnie spacerującymi po Sołedarze - napisał ISW.

ISW: ogłaszane zajęcie Sołedaru nie ma znaczenia operacyjnego

Think tank ocenił, że nawet jeżeli do okupacji Sołedaru doszło, to rosyjska propaganda wyolbrzymia znaczenie zdobycia miasta, bo jest to w najlepszym wypadku pyrrusowe zwycięstwo taktyczne. Nie umożliwi ono siłom rosyjskim sprawowania kontroli nad krytycznymi ukraińskimi naziemnymi liniami komunikacyjnymi do Bachmutu ani nie poprawi pozycji sił rosyjskich w celu okrążenia tego miasta w krótkim okresie.

Zdaniem ekspertów ISW, siły rosyjskie mogą konsekwentnie utrzymywać wysokie tempo natarć w rejonie Bachmutu, lecz osłabione i zdziesiątkowane oddziały rosyjskie uniemożliwią uzyskanie operacyjnie istotnych rezultatów.

Podolak: Rosjanie stracili wokół Sołedaru i Bachmutu 20 tysięcy żołnierzy

Mimo doniesień z wielu źródeł, że Rosjanie prawdopodobnie zajęli większość obszaru miasta, strona ukraińska podtrzymuje, że wojsko nadal odpiera ataki wroga.

- Straty rosyjskiej armii podczas dotychczasowej ofensywy pod Bachmutem i Sołedarem to nie tysiąc czy dwa. To 10, 15, a nawet 20 tysięcy żołnierzy. Rosjanie nie liczą tam strat - powiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. 

Jak stwierdził, okupanci "rzucili" na Sołedar prawie wszystko, co mieli, w tym resztki armii kontraktowej - siły specjalne i spadochroniarzy. Zdaniem doradcy Zełenskiego, zajęcie tego miasta nie będzie dla Rosji punktem zwrotnym w wojnie. Trudne jednak jest to - jak stwierdził - że Ukraina traci swoich żołnierzy, którzy muszą trzymać karabinki w rękach przez 24 godziny na dobę, przy 17 stopniach mrozu.

O sytuacji na froncie wokół Sołedaru napisała w piątek również wiceminister obrony Hanna Malar. Przekazała, że noc była trudna, a ukraińscy żołnierze próbują utrzymać obronę i walki trwają. "Wróg rzucił prawie wszystkie główne siły na kierunek doniecki i utrzymuje wysoką intensywność ofensywy” - przekazała we wpisie w serwisie Telegram.

Zełenski: przeprowadziłem kolejną naradę Sztabu Naczelnego Wodza

W czwartek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że siły ukraińskie utrzymują tam swoje pozycje i zadają wojskom rosyjskim znaczne straty.

Przywódca przekazał też, że spotkał się z wyższymi dowódcami ukraińskimi. - Przeprowadziłem kolejną naradę Sztabu Naczelnego Wodza. Naradę, która odpowiada sytuacji na froncie w najbardziej zasadniczych kierunkach. Oczywiście, kluczową kwestią są Sołedar, Bachmut i w ogóle walki o Donieck - mówił.

- Szczegółowo przeanalizowaliśmy najważniejsze do podjęcia decyzje, potrzebne wzmocnienia i kroki, które będą podejmowane przez dowódców w najbliższych dniach. Omówiliśmy również sytuację z dostawami broni i amunicji dla oddziałów i odpowiednią współpracę z naszymi partnerami - dodał prezydent Ukrainy.

Autorka/Autor:pp, tas/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: