Atak rakietowy na Dniepr i Krzywy Róg, wiele ofiar, wśród nich dzieci

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, Suspilne

Co najmniej osiem osób zginęło, a 29 zostało rannych w wyniku ataku rakietowego Rosjan na obwód dniepropietrowski. Alarm powietrzny obowiązywał w całej Ukrainie. Armia rosyjska wykorzystała do ostrzałów 22 pociski i 14 dronów.  

"W Dnieprze oprócz budynku mieszkalnego uszkodzone zostały dwa obiekty infrastruktury. W sumie w mieście jest obecnie dwóch zabitych i 15 rannych" - przekazał w piątek rano szef administracji obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak na kanale Telegram.

Celem rosyjskich ostrzałów były także inne miejscowości w tym regionie. "Jedno z przedsiębiorstw w Pawłohradzie zostało uszkodzone. W Synelnykowem są zabici i ranni, wśród poszkodowanych są dzieci, jedno z nich odniosło ciężkie obrażenia. Cztery domy zostały częściowo zniszczone, a kolejnych osiem zostało uszkodzonych" - dodał Łysak.

Szef ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko w późniejszym wpisie sprecyzował, że w Synelnykowem zginęło sześć osób, w tym dwoje dzieci w wieku sześciu i ośmiu lat. "Niestety, liczba ofiar będzie rosnąć. Trwa przeszukiwanie gruzów zniszczonych budynków" - oznajmił Kłymenko.

Dniepr po rosyjskim ataku DSNS Ukrainy/Facebook

Szef administracji wojskowej w Krzywym Rogu Ołeksandr Wiłkuł przekazał, że siły rosyjskie zaatakowały również to miasto pociskami rakietowymi i dronami. Około 10 rakiet zostało zestrzelonych nad obwodem przez obronę przeciwlotniczą.

Celem ataku był obiekt infrastruktury. "Wszystkie służby ratunkowe zostały wysłane na miejsce zdarzenia i pracują nad usunięciem skutków. Wiadomo o trzech rannych osobach - (są to) mężczyźni w wieku 43 i 53 lat oraz kobieta w wieku 58 lat. Dwie z tych osób przebywają w szpitalu z umiarkowanymi obrażeniami" - dodał Wiłkuł.

29 celów zestrzelonych

Dowódca sił powietrznych Mykoła Ołesczuk przekazał, że w nocy Rosjanie przeprowadzili kombinowany atak rakietami różnych typów i dronami.

Do ataków użyto łącznie 22 pocisków i 14 dronów Shahed. Ukraińskiej obronie udało się zestrzelić 29 celów powietrznych. W raporcie sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych podano, że strącony został także rosyjski bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3.

Apel o systemy obrony powietrznej

Po ataku na obwód dniepropietrowski prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ponowił apel do sojuszników o dostarczenie jego krajowi dodatkowych systemów obrony powietrznej.

"Rosję trzeba pociągnąć do odpowiedzialności za ten terror, a każdy pocisk i każdy (dron) Shahed (którymi Moskwa atakuje Ukrainę - red.) muszą zostać zestrzelone. Świat może to zapewnić, a nasi partnerzy mają niezbędne zdolności" - oświadczył przywódca, cytowany przez agencję Reutera.

Autorka/Autor:tas//mm

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, Suspilne

Źródło zdjęcia głównego: DSNS Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: