Świat

UE będzie "konsultować" z Rosją umowy w ramach Partnerstwa Wschodniego

Świat

Szczyt UE-Rosja w cieniu Ukrainy
tvn 24/ENEXVan Rompuy, Putin i Barroso - miny mają nietęgie

Uzgodniliśmy prowadzenie dwustronnych konsultacji na poziomie eksperckim ws. umów stowarzyszeniowych z UE w ramach Partnerstwa Wschodniego i ich gospodarczych konsekwencji dla obu stron – poinformował po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Van Rompuy określił spotkanie z prezydentem Rosji jako "produktywne". Zaznaczył, że poruszone zostały otwarcie "zbieżności i rozbieżności" dotyczące relacji ze wspólnymi sąsiadami.

- Omawialiśmy, jak nasze Partnerstwo Wschodnie i (rosyjska) inicjatywa unii celnej mogę się odnosić do siebie – powiedział Van Rompuy. - Powiedziałem wyraźnie, że Partnerstwo Wschodnie nie wpływa negatywnie na rosyjskie gospodarcze, handlowe, społeczne, międzyludzkie i kulturowe związki z wieloma naszymi wspólnymi sąsiadami – dodał Van Rompuy. Zauważył, że mogą być różne "interpretacje i nieporozumienia" związane z umowami o stowarzyszeniu z UE. - Dlatego uzgodniliśmy prowadzenie dwustronnych konsultacji na poziomie eksperckim w sprawie umów stowarzyszeniowych w ramach Partnerstwa Wschodniego i gospodarczych konsekwencji po obu stronach – poinformował szef RE. W listopadzie zeszłego roku władze Ukrainy zdecydowały, że ze względu na naciski gospodarcze Rosji nie podpiszą umowy stowarzyszeniowej z UE, co wywołało protesty ukraińskich zwolenników zbliżenia z Unią.

Odrzucając zarzuty o naciski na Ukrainę i kraje Partnerstwa Wschodniego, Putin zapewniał też, że "Rosja szanowała, szanuje i będzie szanować suwerenne prawa wszystkich krajów, także tych, które wyłoniły się z d. Związku Radzieckiego".

Autor: adso/kka / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: