Rosyjska broń wycelowana w Stambuł. Ambasador na dywaniku


Turcja wezwała rosyjskiego ambasadora po incydencie z okrętem Federacji Rosyjskiej przepływającym przez cieśninę Bosfor. Rosyjski żołnierz stał na jego pokładzie i mierzył z ręcznej wyrzutni pocisków rakietowych w stronę Stambułu.

Na nagraniu opublikowanym przez rosyjską telewizję NTV widać, jak rosyjski okręt desantowy Cezar Kunikow przepływa przez cieśninę Bosfor. Poinformowano, że okręt prawdopodobnie znajdował się w drodze do Syrii. Jedna z osób znajdujących się na pokładzie była ubrana na czarno i trzymała w ręku wyrzutnię pocisków. Jak informują media, lufa była cały czas wymierzona w Stambuł.

Do incydentu doszło w niedzielę rano.

Ambasador na dywaniku

W poniedziałek do tureckiego MSZ wezwany został rosyjski ambasador. Przyjął go dyrektor departamentu, a nie - jak jest przyjęte zwyczajowo - wiceminister.

Strona turecka wyraziła nadzieję, że taka prowokacja - jak określono incydent - już się nie powtórzy.

Ambasadorowi Andriejowi Karłowowi - jak podaje turecki dziennik "Hurriyet" - zaprezentowano materiał fotograficzny i poinformowano, że poczucie bezpieczeństwa Turków zostało zagrożone przez rosyjski "prowokacyjny akt".

MSZ wyraziło nadzieję, że Rosja będzie się przestrzegać Konwencji z Montreux, która reguluje prawo morza w cieśninach czarnomorskich.

Ambasadora przyjął w MSZ dyrektor departamentu, a nie - jak jest przyjęte zwyczajowo - wiceminister.

Złe stosunki

Cieśnina Bosfor jest dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej jedynym szlakiem na światowe oceany. Traktat z okresu międzywojennego zobowiązuje Turcję do zezwalania wszystkim jednostkom na przepływanie cieśniną Bosfor w czasach pokoju.

Stosunki między Turcją a Rosją bardzo się pogorszyły, kiedy tureckie siły powietrzne zestrzeliły 24 listopada rosyjski bombowiec Su-24. Ankara twierdzi, że rosyjska maszyna naruszyła turecką przestrzeń powietrzną; Moskwa zaprzecza, twierdząc, że bombowiec znajdował się w syryjskiej strefie powietrznej.

[object Object]
Rosyjskie bombowce Su-24 i samoloty szturmowe Su-25 dokonały nalotów na cele tak zwanego Państwa IslamskiegoMO Rosji
wideo 2/26

Autor: pk\mtom / Źródło: Reuters, Hurriyet Daily News

Tagi:
Raporty: