TVN24 | Świat

"Ponownie uruchomiliśmy odwierty". Turcy wracają na Morze Śródziemne

TVN24 | Świat

Autor:
ft
Źródło:
PAP

Turcja wznowiła prace badawcze nad wydobyciem węglowodorów we wschodniej części Morza Śródziemnego - powiedział w piątek prezydent Recep Tayyip Erdogan. Eksploatacja podmorskich złóż jest przedmiotem sporu między Turcją, Grecją, Cyprem i Egiptem - pisze agencja AFP.

- Ponownie uruchomiliśmy odwierty - powiedział Erdogan dziennikarzom po piątkowych modłach w meczecie Haga Sophia. Dodał, że na miejsce wysłano okręt hydrograficzny Barbaros Hayreddin Pasa. W czwartek Grecja i Egipt podpisały umowę dotyczącą wyznaczenia granic morskich i określenia wyłącznych stref ekonomicznych między obu krajami. Jak przypomina agencja Reutera, krok ten spotkał się z krytyką Turcji, a jej prezydent opisał porozumienie jako "bezwartościowe".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Badania na spornym fragmencie morza

Zdaniem Erdogana czwartkowa umowa zawarta między Grecją i Egiptem jest odpowiedzią na analogiczne porozumienie podpisane w listopadzie zeszłego roku przez władze Turcji i uznawany na arenie międzynarodowej rząd Libii. Prezydent Turcji zapowiedział trzymanie się ustaleń zawartych w umowie z Libią, której przyjęcie spotkało się z krytyką Egiptu, Cypru i Grecji.

Kraje te uważają, że porozumienie godzi w ich interesy ekonomiczne. Tureckie ministerstwo spraw zagranicznych ogłosiło, że tereny objęte umową między Atenami a Kairem obejmują strefę szelfu kontynentalnego Turcji.

Wcześniej Turcja zgodziła się na przerwanie prac badawczych na spornym fragmencie morza, o co prosiła kanclerz Niemiec Angela Merkel, starająca się złagodzić napięcie między stronami konfliktu. Czwartkowa umowa została jednak uznana przez Turcję za niedotrzymanie przez Grecję warunków przerwy w badaniach - wyjaśnia AFP.

Złoża gazu pod morskim dnem

Odkryte w ostatnich latach we wschodniej części Morza Śródziemnego bogate złoża gazu ziemnego przyczyniły się do powstania nowych i wzmocnienia starych konfliktów w regionie - zauważają agencje. Turcja już wcześniej zintensyfikowała wiercenia i badania morskie u wybrzeży Cypru wywołując gniew większości krajów regionu i Unii Europejskiej - podaje AFP.

Kraj ten oskarża również od dłuższego czasu Grecję o to, że usiłuje pozbawić ją zysków z eksploatacji podmorskich pól naftowych i gazowych na Morzu Egejskim i Morzu Śródziemnym, gdzie - zdaniem Ankary - granice morskie nie powinny uwzględniać greckich wysp, a jedynie stały ląd - tłumaczy agencja AP.

Autor:ft

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości