Piosenkarka Tina Turner zmarła w wieku 83 lat - poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na rzecznika artystki.
"Tina Turner, 'Królowa Rock and rolla', zmarła dziś w spokoju w swym domu w Kuesnacht niedaleko Zurychu w Szwajcarii w wieku 83 lat po długiej chorobie" - przekazał w oświadczeniu rzecznik piosenkarki. "Z jej odejściem świat traci legendę muzyki i wzór do naśladowania" - dodano w komunikacie.
Urodzona w Stanach Zjednoczonych Turner była jedną z najpopularniejszych wokalistek rockowych. Nazywana "Królową Rock and rolla", zasłynęła między innymi takimi przebojami jak "What's Love Got to Do with It" czy "(Simply) The Best".
Turner urodziła się w listopadzie 1939 roku jako Anna Mae Bullock w rolniczej społeczności w Nutbush w stanie Tennessee. Jej ojciec pracował jako nadzorca na farmie. Matka opuściła rodzinę, gdy Turner miała 11 lat. Jako nastolatka dołączyła do matki w Saint Louis w stanie Missouri.
To w Saint Louis w latach 50. XX wieku poznała swojego późniejszego męża Ike'a Turnera, w którego zespole zadebiutowała i który to nadał jej pseudonim artystyczny Tina Turner. Para pobrała się w Tijuanie w Meksyku.
W 1976 roku podczas trasy koncertowej Turner odeszła od męża, gdy ten uderzył ją w czasie jazdy samochodem, a ona odwzajemniła cios – wspominała po latach piosenkarka. Oficjalnie rozwiedli się w 1978 roku.
Turner na szczycie
Po rozstaniu z mężem, Turner przez lata bez powodzenia starała się odzyskać rozgłos, wydając solowe płyty. W 1980 roku poznała Australijczyka Rogera Davisa, który przez kolejne trzy dekady był jej menadżerem. W 1984 wydała album "Private Dancer", dzięki któremu Turner znalazła się na szczycie list przebojów.
Turner zdobyła osiem nagród Grammy, z czego sześć w latach 80. W tej dekadzie powstawały również jej największe przeboje, a jej koncert z 1988 roku w Rio de Janeiro przyciągnął 180 tysięcy widzów, co do dziś pozostaje jedną z największych widowni, jaką zgromadził pojedynczy wykonawca.
ZOBACZ TEŻ: Kwiaty i znicze przed domem Tiny Turner w Szwajcarii, hołd piosenkarce oddano też w Los Angeles
W 1985 roku wokalistka wystąpiła u boku Mela Gibsona w filmie "Mad Max pod Kopułą Gromu". W tym samym roku poznała Erwina Bacha, z którym związała się na lata.
Obywatelstwo Szwajcarii
W latach 90. wydała dwa solowe albumy. W 1995 roku nagrała piosenkę przewodnią do filmu z serii o Jamesie Bondzie "GoldenEye".
W 1993 roku ukazał się nominowany do Oscara film fabularny "What's love got to do with it", oparty na autobiografii Turner, w którym opowiedziała o swoim burzliwym związku z byłym mężem i przemocy, której doświadczała.
W 2008 i 2009 roku odbyła światową trasę koncertową, po czym wycofała się z show biznesu. Blisko dekadę temu zrzekła się amerykańskiego obywatelstwa, stając się obywatelką Szwajcarii.
Przez ostatnie lata borykała się z wieloma problemami zdrowotnymi. W 2018 roku dotknęła ją rodzinna tragedia, gdy jej starszy syn Craig w wieku 59 lat odebrał sobie życie. W 2022 roku zmarł jej młodszy syn Ronnie.
Turner sprzedała ponad 150 mln płyt na całym świecie. Jej życie stało się kanwą filmu fabularnego, musicalu na Broadwayu i dokumentu nakręconego w 2021 roku dla HBO.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl