"W domowym zaciszu" chodziła topless. Może trafić na listę przestępców seksualnych

Świat

Google MapsAmerykanka mieszka w West Valley City w stanie Utah

Tilli Buchanan z amerykańskiego stanu Utah chodziła topless po własnym domu i zobaczyli ją nieletni pasierbowie. Grozi jej grzywna lub nawet kara więzienia, może też być zarejestrowana na 10 lat jako przestępca seksualny. Amerykanka przed sądem przekonuje, że prawo w tej kwestii dyskryminuje kobiety. Podkreśla, że jej mąż w tym samym czasie też chodził z gołą klatką piersiową po domu i nie jest za to ścigany.

Adwokaci 27-letniej Tilli Buchanan twierdzą, że prawo stanu Utah, dotyczące czynów lubieżnych z udziałem dziecka, jest niesprawiedliwe, ponieważ inaczej traktuje mężczyzn i kobiety. Tym pierwszym nie grozi odpowiedzialność karna za obnażanie, nawet publiczne czy w obecności nieletnich, górnej części ciała.

Pełnomocnicy kobiety złożyli do sądu wniosek o uchylenie zarzutów, domagają się też uznania tej części prawa stanowego za niekonstytucyjne.

Nie chcieli się zakurzyć

Buchanan tłumaczy, że wszystko "działo się w domowym zaciszu" pod koniec 2017 lub na poczatku 2018 roku. Jak opowiadała przed sądem, ona i jej mąż zdjęli koszule, aby nie zakurzyć ubrań podczas montażu płyt gipsowo-kartonowych w garażu.

W pewnym momencie do pomieszczenia weszła trójka jej pasierbów, dzieci w wieku od 9 do 13 lat.

- Mój mąż był tuż obok mnie, ubrany w taki sam sposób jak ja, i nie jest za to ścigany - zauważyła.

Według dokumentów sądowych, kobieta oświadczyła, że "uważa się za feministkę i podkreśla, że każdy powinien mieć prawo chodzić po domu i w innych miejscach z odsłoniętą skórą".

Sprawę zgłosiła matka dzieci

O incydencie powiadomiła władze matka dzieci. Sprawę badała opieka społeczna, a w lutym bieżącego roku Buchanan usłyszała trzy zarzuty czynów lubieżnych wobec dzieci. Grozi jej kara grzywny lub więzienia, a także wpisanie na 10 lat do rejestru przestępców seksualnych.

Sędzia Kara Pettit oświadczyła we wtorek, że sprawa jest "zbyt ważna", by decydować natychmiast. Zapowiedziała, że rozstrzygnięcie zapadnie w najbliższych miesiącach.

W USA działa ruch "Free the Nipple" ("Uwolnić sutek"), który z mieszanymi sukcesami walczy o legalizację chodzenia kobiet w stroju topless.

Autor: akw//rzw / Źródło: PAP, cbsnews.com