Brytyjska dżihadystka Sally Jones, która rekrutowała przez internet do tak zwanego Państwa Islamskiego (IS), została zabita w ataku amerykańskiego drona na syryjsko-irackim pograniczu. Najpewniej zginął też jej 12-letni syn - podał w czwartek tabloid "The Sun", powołując się źródła wywiadowcze.
Pochodząca z południowej Anglii Jones, która przeszła na islam, w brytyjskiej prasie zyskała przydomek "białej wdowy" po śmierci męża Junaida Hussaina. Ten pochodzący z Birmingham bojownik IS poniósł śmierć w ataku drona w 2015 roku.
Zginęła kobieta i jej 12-letni syn?
Cytując brytyjskie źródło wywiadowcze, które zostało o tym poinformowane przez swoich amerykańskich odpowiedników, "The Sun" donosi, że 50-letnia Jones i jej syn zginęli w czerwcu na syryjsko-irackim pograniczu, gdy usiłowali uciec z będącej bastionem IS Ar-Rakki. Tabloid cytuje wysokich rangą przedstawicieli amerykańskiego wywiadu, którzy powiedzieli, że nie mogą być całkowicie pewni, czy Jones poniosła śmierć, gdyż nie mają możliwości pobrania materiału DNA w terenie. Wyrazili jednak przekonanie, że kobieta nie żyje.
Jej syn JoJo także jest uważany za martwego, chociaż w chwili ataku nie było wiadomo, czy chłopiec jest z matką. 12-latek nie był też zamierzonym celem ataku - twierdzi "The Sun".
Agencja Reutera przypomina, że często zdarza się, iż po jakimś czasie uważani za martwych bojownicy IS objawiają się jako żywi.
Jones, która przed wstąpieniem w szeregi dżihadystów była wokalistką w zespole punkowym, od lat fascynuje brytyjską prasę. W 2013 roku wyjechała z Chatham, w południowym hrabstwie Kent, do Syrii, gdzie poślubiła Hussaina, którego poznała w internecie.
Czwartkowe informacje "The Sun" w swoich serwisach internetowych zacytowały m.in.: "Guardian", "Independent" i "The Telegraph".
Według "The Sun" Jones była odpowiedzialna za kobiecy oddział batalionu IS złożonego z bojowników z zagranicy. Batalion ten założył Hussain, a jego zadaniem było dokonywanie ataków w Europie i Ameryce.
W sieci "biała wdowa" rekrutowała członków IS, zwłaszcza kobiety, i czasami zamieszczała propagandowe treści w mediach społecznościowych, w tym zdjęcie siebie samej przebranej za zakonnicę z pistoletem wymierzonym w obiektyw aparatu.
Autor: adso / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Facebook