CNN: celem werbowników tzw. Państwa Islamskiego są nastolatkowie z Europy

Źródło:
PAP
Trzy koncerty Taylor Swift odwołano ze względu na zagrożenie terrorystyczne
Trzy koncerty Taylor Swift odwołano ze względu na zagrożenie terrorystyczne
Reuters
Trzy koncerty Taylor Swift odwołano ze względu na zagrożenie terrorystyczneReuters

Tak zwane Państwo Islamskie (IS) werbuje europejskich nastolatków do ataków terrorystycznych - pisze CNN. 38 osób powiązanych z IS i zatrzymanych w Europie od października w związku z 27 planami czy próbami zamachów terrorystycznych miało od 13 do 19 lat.

Z informacji o zatrzymanych w związku z planem zamachu na wiedeński koncert Taylor Swift wyłania się obraz "zbieżny z budzącym dreszcze wzorcem, dobrze znanym europejskim służbom antyterrorystycznym" - twierdzi portal CNN.

Obu głównych podejrzanych, w wieku 17 i 19 lat, zostało zradykalizowanych poprzez media społecznościowe - poinformowała austriacka policja. - Sprawcy zazwyczaj komunikują się za pomocą szyfrowanych kanałów - powiedział dziennikarzom dyrektor ds. bezpieczeństwa publicznego w austriackim MSW Franz Ruf.

Jak twierdzi CNN, opierając się na badaniach eksperta terroryzmu Petera Neumanna i rozmowach ze źródłami w europejskich służbach wywiadowczych, liczba ataków i planów ataków terrorystycznych wzrosła od 2022 r. czterokrotnie.

W związku z planem zamachu odwołano wiedeński koncert Taylor SwiftMAX SLOVENCIK/PAP/EPA

Służby antyterrorystyczne uważają, że wykrywane obecnie plany ataków robią wrażenie "reżyserowanych" - kierowanych przez bardziej doświadczonego rekrutera, znajdującego się daleko od potencjalnych zamachowców.

Ugrupowaniem, na którym skupia się obecnie uwaga służb, jest tzw. Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (IS-K), znane m.in. ze zrealizowanego wiosną ataku na podmoskiewską salę koncertową "Krokus". Wyzwaniem są szybko zmieniające formę zagrożenia terrorystyczne pochodzące z obszarów położnych w Azji Centralnej i na Kaukazie Północnym.

Nastolatki celem werbowników tzw. Państwa Islamskiego

CNN wymienia wcześniejsze przypadki z tego roku. Pochodząca z Czarnogóry 14-latka zatrzymana w Austrii, gdy nabyła nóż i siekierę do planowanego ataku; na jej komputerze znaleziono materiały IS. Francuscy nastolatkowie zatrzymani podczas akcji zabezpieczania igrzysk olimpijskich. Aresztowany w maju 18-latek czeczeńskiego pochodzenia, który miał zamiar dokonać zamachu na kibiców oglądających igrzyska w Saint-Etienne. 16-latek z departamentu Haute-Savoie, poszukujący informacji, jak skonstruować pas szahida i umrzeć jak islamski męczennik.

Także w Niemczech służby wykryły dwa terrorystyczne spiski przygotowywane przez nastolatków. W kwietniu w Duesseldorfie zatrzymano dwie dziewczynki - miały 15 i 16 lat. Uczestniczący w ich spisku chłopiec był również 15-latkiem. 18-latek został zatrzymany w maju w związku z planem ataku nożowego w synagodze w Heidelbergu. W Szwajcarii służby zatrzymały 15-latka i 16-latka, którzy, jak twierdzi policja, z wsparciem IS szykowali się do ataków bombowych.

Neumann: mierzą szczególnie w młodszych nastolatków

Ekspert do spraw terroryzmu twierdzi, że nastolatkowie byli często werbowani poprzez kontakty internetowe i podkreśla, że IS czy IS-K zależy na sukcesie, który mogą im zapewnić pojedyncze osoby z setek rekrutów.

- Takie grupy mierzą szczególnie w młodszych nastolatków - twierdzi Neumann. - Mogą nie być bardzo przydatni. Mogą zmienić zdanie. Mogą coś spaprać. Niemniej nie są podejrzani. Kto myślałby o 13-latku jako o terroryście? – zastanawia się. Dlatego jego zdaniem "jeden wystarczy".

Jak twierdzi Neumann, bardzo młodzi ludzie są rekrutowani przez takie platformy jak TikTok, na których algorytmy kierują ich w stronę "baniek", w których mogą do nich dotrzeć dżihadystyczni werbownicy.

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Igor Kralj/PIXSELL/PAP