Na dwa dni przed terminem dostawy francuskich Mistrali dla Rosji, rosyjskie media informują, że na linii między Moskwą a Paryżem zapadła głucha cisza.
- Siedzą cicho i nie ma z nimi kontaktu. Mają go oddać (Mistrala) 14 listopada, ale siedzą cicho - mówi anonimowy rozmówca wysokiego szczebla agencji Sputnik, dawniej RIA Nowosti.
Na początku listopada wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin poinformował, że Moskwa otrzymała od francuskiej stoczni DCNS zaproszenie na 14 listopada do odbioru pierwszego okrętu desantowego typu Mistral. Francja natychmiast zdementowała doniesienia z Moskwy. Zdymisjonowano odpowiedzialnego za dostawę Mistrali do Rosji Yves'a Destefanisa, który przesłał zaproszenie.
W środę minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian oznajmił, że data dostarczenia okrętów Rosji "nie została ustalona", ale kontrakt jest wdrażany.
Na początku września Francja zapowiedziała, że zawiesza do listopada dostarczenie Rosji pierwszego Mistrala z powodu działań Moskwy na Ukrainie. Na marginesie szczytu NATO w Walii prezydent Francois Hollande wyjaśnił, że kontrakt na dostarczenie Rosji dwóch Mistrali nie został zerwany ani zawieszony, ale nie dojrzały warunki do planowanego na październik dostarczenia pierwszego okrętu. Hollande podkreślał po raz kolejny w październiku, że warunkami przekazania Rosji tych okrętów są rozejm i polityczne rozwiązanie na Ukrainie.
Kosztowne Mistrale
Rosja kupiła oba Mistrale za 1,2 mld euro na podstawie kontraktu zawartego w 2011 roku za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego. Była to pierwsza tak duża umowa na import sprzętu wojskowego zawarta przez Moskwę od upadku ZSRR. Okręt Władywostok miał trafić do Rosji w październiku, a Sewastopol w listopadzie 2015 r. We francuskim porcie atlantyckim Saint-Nazaire, gdzie budowane są Mistrale, od kilku tygodni szkolonych jest stu kilkudziesięciu rosyjskich marynarzy do obsługi okrętu Władywostok. Jednostka ta może zabrać na pokład 700 żołnierzy, 16 śmigłowców bojowych i 50 pojazdów opancerzonych.
Autor: mtom\kwoj / Źródło: Sputnik News, TASS, PAP
Źródło zdjęcia głównego: UK DoD