Zestrzelenie ukraińskiego samolotu nad Teheranem. Ultimatum dla Iranu

Źródło:
PAP

Iran otrzymał trzy tygodnie na przystąpienie do negocjacji w sprawie odszkodowań dla rodzin ofiar ukraińskiego samolotu pasażerskiego, który został zestrzelony nad Teheranem prawie dwa lata temu przez irańską rakietę. Ultimatum wobec irańskich władz wystosowały Kanada, Wielka Brytania, Szwecja i Ukraina, czyli państwa, z których pochodziły zmarli pasażerowie.

8 stycznia 2020 roku irańskie siły zbrojne zestrzeliły wkrótce po starcie boeinga, obsługującego lot PS752 ukraińskich linii lotniczych między Teheranem a Kijowem. Iran przyznał się do zestrzelenia dopiero trzy dni później i utrzymywał, że stało się to "przez pomyłkę". Tragedia pochłonęła życie 176 osób - obywateli Kanady, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Ukrainy i Iranu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ultimatum dla Iranu

"Prawie dwa lata minęły od zniszczenia samolotu PS752, a Islamska Republika Iranu nie wykazała zainteresowania przestrzeganiem międzynarodowych zobowiązań prawnych" - podkreśliły cztery kraje w oświadczeniu. Wskazały, że ich cierpliwość "wyczerpuje się" i będą musiały "poważnie rozważyć działania, jakie należy podjąć w celu rozwiązania tej kwestii w ramach prawa międzynarodowego".

"Iran ma czas do 5 stycznia 2022 roku na potwierdzenie swojego udziału w negocjacjach z grupą koordynacyjną" - poinformowały Kanada, Wielka Brytania, Szwecja i Ukraina we wspólnym oświadczeniu. 

Pod koniec listopada tego roku państwa te potępiły postawę Teheranu i wyraziły swoje "głębokie rozczarowanie" faktem, że Iran nie przyjął ich wielokrotnych próśb o rozmowy w tej sprawie.

Grupa koordynacyjna zaznacza, że "pozostaje zjednoczona w swoim celu, jakim jest pociągnięcie Islamskiej Republiki Iranu do odpowiedzialności za działania i zaniechania urzędników cywilnych i wojskowych, którzy spowodowali śmierć 176 niewinnych osób".

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: