Pierwsza oficjalna delegacja posłów do Parlamentu Europejskiego w Tajpej

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Delegacja europarlamentarzystów przyleciała na Tajwan – to pierwsza taka wizyta przedstawicieli Parlamentu Europejskiego w Tajpej. W pierwszym dniu pobytu delegacja spotkała się między innymi z tajwańskim premierem Su Tseng-changiem.

Delegacja Parlamentu Europejskiego przyleciała w środę na Tajwan - w skład delegacji wchodzą członkowie Komisji Specjalnej ds. Obcych Ingerencji we Wszystkie Procesy Demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym Dezinformacji.

W trakcie trzydniowej wizyty europarlamentarzyści spotkają się z prezydent Caj Ing-wen oraz przedstawicielami tajwańskiego parlamentu. 7-osobowej delegacji przewodzi francuski eurodeputowany i przewodniczący komisji Raphaël Glucksmann. Głównym celem wizyty jest wymiana doświadczeń pomiędzy UE a Tajwanem w sprawie przeciwdziałania dezinformacji oraz walki z cyberatakami.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Podczas rozmowy z premierem Su Glucksmann miał wskazać, że świat nie zdaje sobie sprawy, jak wiele odwagi wymaga trudne zadanie budowania demokracji w kraju nieustannie mierzącym się z zagrożeniem ze strony autorytarnego mocarstwa, jakim są Chiny.

Wskazał również, że także Europa jest obiektem ingerencji autorytarnych reżimów -  celem europejskiej delegacji jest właśnie zdobycie wiedzy na temat doświadczeń i działań Tajwanu, by w przyszłości lepiej radzić sobie z tego rodzaju zagrożeniami.

Oświadczenie MSZ Tajwanu po spotkaniu z europarlamentarzystami

"W ostatnim czasie bilateralne relacje i współpraca pomiędzy Tajwanem oraz Unią Europejską ulegają nieustannej poprawie. Nie do pominięcia są tu wsparcie i wkład Parlamentu Europejskiego" – głosi oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznych Tajwanu, wydane w dniu przylotu eurodeputowanych.

"Ministerstwo spraw zagranicznych nadal będzie wzmacniać współpracę z Europarlamentem, by wspólnie przeciwstawiać się agresji autorytarnych reżimów i bronić uniwersalnych wartości, takich jak demokracja, wolność i rządy prawa" – dodano.

Tajpej docenia raport Parlamentu Europejskiego na temat Tajwanu

Ministerstwo wskazało również na bezprecedensowe znaczenie raportu dotyczącego Tajwanu, który Parlament Europejski przegłosował pod koniec października, zaznaczając, że jest to "pierwszy dokument podejmujący kwestię wzmacniania politycznych relacji pomiędzy Tajwanem a Unią Europejską".

W tym przegłosowanym zdecydowaną większością głosów raporcie Tajwan nazywany jest kluczowym partnerem w regionie - w treści dokumentu rekomendowane jest wzmocnienie relacji Tajwanu z Unią Europejską, w tym rozpoczęcie rozmów o umowie bilateralnej.

W raporcie zwraca się jednocześnie uwagę na naciski militarne wywierane na Tajwan przez Chiny. Dokument poparło 580 eurodeputowanych, 26 głosowało przeciw, a 66 wstrzymało się od głosu.

Pod koniec października do Europy udała się tajwańska delegacja resortu gospodarki. W trakcie mającej trwać ponad tydzień wizyty przewodniczący Państwowej Rady Rozwoju (National Development Council) Kung Ming-hsin na czele 65-osobowej delegacji składającej się z przedstawicieli różnych ministerstw i prywatnych przedsiębiorstw odwiedzi Słowację, Czechy i Litwę. W tym samym czasie w odrębnej wizycie na Słowacji i Litwie przebywał minister spraw zagranicznych Tajwanu Joseph Wu.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości