Pomimo posiadania relacji dyplomatycznych z zaledwie 15 krajami, Tajwan utrzymuje nieoficjalne kontakty z większością państw na świecie poprzez placówki przedstawicielskie, które działają jako de facto ambasady. 23 takie przedstawicielstwa znajdują są w Europie. Jedynie ze Stolicą Apostolską Tajwan utrzymuje oficjalne relacje. Ostatni raz Tajwan otworzył swoją placówkę reprezentacyjną w Europie w 2003 roku na Słowacji. W Polsce Biuro Przedstawicielskie Tajpej działa od 1992 roku i koncentruje się na rozwoju bilateralnych kontaktów gospodarczych.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO
Pierwsza taka placówka w Europie
Tajwańskie Biuro Reprezentacyjne będzie miało swoją siedzibę w Wilnie. Będzie to pierwsza placówka przedstawicielska Tajwanu w Europie, która w swojej oficjalnej nazwie zawrze słowo "Tajwan" - do tej pory wszystkie podobne placówki, ze względu na brak oficjalnych relacji dyplomatycznych i naciski ze strony Chin, musiały używać nazwy stolicy Tajwanu, "Tajpej". Joseph Wu, tajwański minister spraw zagranicznych stwierdził, że na ten moment nie są planowane zmiany nazw w innych stolicach w Europie.
Jak mówił podczas konferencji Wu, Tajwan i Litwa będą miały okazję rozwinąć współpracę na polach ekonomii, handlu czy technologii. W marcu litewski rząd ogłosił, że planuje utworzenie na Tajwanie własnego biura handlowego. Placówka ma zostać otwarta jeszcze tej jesieni.
"Nasz kraj (Tajwan – red.) stoi wraz z Litwą na strategicznym froncie walki w obronie demokracji i wolności. Dzięki silnym więzom wspólnych wartości, obywatele obu krajów będą mogli ramię w ramię działać na rzecz światowego pokoju, stabilności i dobrobytu" – można przeczytać w oświadczeniu wydanym przez resort spraw zagranicznych. Wskazano w nim również, że w ostatnim czasie kraje wzmocniły współpracę, o czym ma świadczyć wzajemna pomoc humanitarna w trakcie pandemii COVID-19 oraz wsparcie okazane przez litewskich parlamentarzystów w kwestii uwzględnienia Tajwanu w obradach Światowej Organizacji Zdrowia.
"Wzywamy Litwę do przestrzegania zasady jednych Chin"
Pekin uznaje demokratycznie rządzoną wyspę za część "jednych Chin", a kwestia niepodległości Tajwanu jest jednym z najbardziej wrażliwych tematów w ChRL.
Chińskie Biuro ds. Tajwanu oświadczyło we wtorek, że sprzeciwia się każdemu państwu, które utrzymuje oficjalne stosunki dyplomatyczne z Tajpej. "Wzywamy Litwę do przestrzegania zasady jednych Chin i niewysyłania niewłaściwych sygnałów siłom niepodległościowym Tajwanu" - podkreśliło biuro w oświadczeniu.
Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły decyzję litewskch władz. Amerykańska placówka dyplomatyczna w Tajpej oznajmiła, że "wszystkie kraje powinny mieć swobodę nawiązywania bliższych relacji i zacieśniania współpracy z Tajwanem, wiodącą demokracją, znaczącą gospodarką i siłą na rzecz dobra na świecie".
Autorka/Autor: momo/kab
Źródło: PAP, Reueters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock