Rządząca w Szwecji Partia Robotnicza - Socjaldemokraci opowiedziała się w niedzielę za wstąpieniem kraju do NATO, otwierając tym samym drogę do złożenia wniosku o członkostwo w Sojuszu.
Zarząd socjaldemokratów opowiedział się za wstąpieniem do NATO, ale podkreślił, że "Szwecja powinna wyrazić jednostronne zastrzeżenie przeciwko rozmieszczeniu broni jądrowej oraz stałych baz na szwedzkim terytorium".
W poniedziałek w sprawie wejścia Szwecji do NATO ma debatować parlament, a następnie rząd podejmie formalną decyzję. Według mediów dokument akcesyjny jest już gotowy i czeka już tylko na podpis premier Magdaleny Andersson. Ma zostać złożony jednocześnie z Finlandią.
Szwedzcy socjaldemokraci jeszcze w listopadzie ubiegłego roku na kongresie opowiedzieli się za pozostaniem Szwecji poza sojuszami wojskowymi. Stanowisko to zostało unieważnione przez zarząd ugrupowania po ataku Rosji na Ukrainę. Dzięki zmianie nastawienia do NATO Partii Robotniczej - Socjaldemokratów w szwedzkim parlamencie zarysowała się wyraźna przewaga zwolenników wstąpienia kraju do Sojuszu. Za neutralnością opowiadają się już jedynie dwa niewielkie ugrupowania: postkomunistyczna Partia Lewicy oraz Partia Ochrony Środowiska.
Decyzję socjaldemokratów szwedzkie media nazywają historyczną i porównują ją do poparcia członkostwa Szwecji w Unii Europejskiej.
Fiński rząd chce się ubiegać o członkostwo w NATO
Wcześniej w niedzielę fiński rząd poinformował, że podjął decyzję, by ubiegać się o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim. Wraz z prezydentem Saulim Niinisto oficjalnie przekazał parlamentowi swoje stanowisko w tej sprawie. Deputowani mają zająć się nim w poniedziałek.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mikael Sjoberg/Bloomberg via Getty Images