Finlandia i Szwecja w NATO? Nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w Berlinie

Autor:
mjz//now
Źródło:
TVN24, PAP
Przydacz: jestem przekonany, że będzie spójna reakcja wszystkich sojuszników NATO
Przydacz: jestem przekonany, że będzie spójna reakcja wszystkich sojuszników NATOTVN24
wideo 2/4
TVN24Przydacz: jestem przekonany, że będzie spójna reakcja wszystkich sojuszników NATO

W Berlinie odbywa się nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO. Jeden z tematów rozmów to kwestia przystąpienia Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Jestem absolutnie przekonany, że będzie spójna reakcja wszystkich sojuszników NATO i dobra, wspólna decyzja na ewentualne dalsze rozszerzenie - mówił w rozmowie z TVN24 wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Z kolei szefowa MSZ Szwecji Ann Linde przekazała po sobotniej rozmowie ze swoim tureckim odpowiednikiem, że nie osiągnęła porozumienia w sprawie ewentualnego członkostwa jej kraju w NATO, a rozmowy będą kontynuowane na szczeblu dyplomatycznym.

Nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO odbywa się w Berlinie w sobotę i w niedzielę.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto złożył w czwartek wspólnie z premier kraju Sanną Marin deklarację w sprawie gotowości państwa do wstąpienia do NATO. Wkrótce o ewentualnej przyszłości w Sojuszu zdecydują również władze Szwecji, w której w piątek przedstawiono specjalny raport rządu i opozycji dotyczący nowej strategii bezpieczeństwa kraju.

Przydacz: jestem przekonany, że będzie spójna reakcja wszystkich sojuszników NATO

Na nieformalnym szczycie przebywa także wiceszef polskiego MSZ Marcin Przydacz. W rozmowie z TVN24 przekazał, że dyskusja dotyczy różnych tematów, także takich, "które mogą być w jakimś sensie postrzegane jako tematy krytyczne".

- Jestem absolutnie przekonany, że będzie spójna reakcja wszystkich sojuszników NATO i dobra, wspólna decyzja na ewentualne dalsze rozszerzenie - mówił w rozmowie z TVN24.

Głos zabierają także inni przedstawiciele członków NATO.

- Norwegia w stu procentach popiera Finlandię i Szwecję, jeśli te dwa kraje będą się ubiegać o członkostwo w Sojuszu - powiedziała w sobotę cytowana przez telewizję ARD minister spraw zagranicznych Norwegii Anniken Huitfeldt. Taki krok, jej zdaniem, wzmocniłby współpracę nordycką.

Podobnie wypowiedział się minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra - poinformowała telewizja ARD. - Ważne jest, aby wszyscy członkowie NATO wykazali się w tej kwestii jednością - powiedział.

Szef słowackiej dyplomacji Ivan Korczok wyraził przekonanie, że wszystkie kraje NATO poprą plany członkostwa Szwecji i Finlandii. Słowacja jest "absolutnie gotowa" przyjrzeć się wnioskom tych państw o wejście do Sojuszu i je poprzeć - zadeklarował.

- NATO znajdzie rozsądne rozwiązanie, aby włączyć Finlandię i Szwecję jako nowych członków Sojuszu, pomimo obaw zgłaszanych przez Turcję - powiedział łotewski minister spraw zagranicznych Edgar Rinkeviczs, cytowany przez agencję Reutera.

Stoltenberg: Finlandia i Szwecja są naszymi najbliższymi partnerami

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował na Twitterze, że w okresie poprzedzającym spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO w Berlinie rozmawiał z szefami MSZ Finlandii i Szwecji, Pekką Haavisto i Ann Linde. "Finlandia i Szwecja są naszymi najbliższymi partnerami" - napisał Stoltenberg.

Na niedzielę na godzinę 14.30 zaplanowana jest konferencja prasowa Jensa Stoltenberga (weźmie w niej udział zdalnie ze względu na zakażenie koronawirusem) oraz minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleny Baerbock.

Zastrzeżenia ze strony Turcji

W piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że nie może pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię, ponieważ są one schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych. Erdogan zaznaczył, że Turcja - jako państwo członkowskie NATO - mogłaby zawetować wstąpienie Szwecji i Finlandii do Sojuszu.

- Nie zamykamy drzwi. Ale generalnie podnosimy tę kwestię jako kwestię bezpieczeństwa narodowego Turcji – powiedział w sobotę rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin, który jest także jego głównym doradcą ds. polityki zagranicznej

Zaznaczył, że Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), która w Turcji uznana jest za organizację terrorystyczną, pozyskuje fundusze i rekrutuje w Europie, a jej obecność jest "silna, otwarta i rozpoznawalna", zwłaszcza w Szwecji. - To, co należy zrobić, jest jasne: te kraje muszą przestać umożliwiać PKK obecności na ich terytorium – powiedział Kalin.

- Członkostwo w NATO jest zawsze procesem. Zobaczymy, jak będzie. Ale to jest pierwszy moment, w którym chcemy zwrócić uwagę wszystkich sojuszników, a także szwedzkiego rządu... Oczywiście chcemy prowadzić dyskusje ze Szwedami - dodał.

- Jeśli oni (Finlandia i Szwecja) mają opinię publiczną zaniepokojoną własnym bezpieczeństwem narodowym, my mamy opinię publiczną, która jest równie zaniepokojona własnym bezpieczeństwem - podkreślił rzecznik prezydenta - Musimy na to spojrzeć ze wspólnego punktu widzenia - dodał.

Geoana: obawy Turcji były dyskutowane przez sojuszników w ramach NATO

Do sprawy odniósł się także zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana.

- Turcja jest ważnym sojusznikiem. Wyraziła obawy, które były poruszane i dyskutowane przez przyjaciół i sojuszników - powiedział.

- Jestem przekonany, że jeśli Finlandia i Szwecja zdecydują się ubiegać o członkostwo w NATO w ciągu następnych kilku dni, będziemy mogli powitać je i spełnić wszystkie warunki potrzebne do znalezienia konsensusu - dodał.

Szefowa szwedzkiego MSZ: nie osiągnęliśmy z Turcją porozumienia w sprawie NATO

W sobotę wieczorem szefowa szwedzkiego MSZ Ann Linde spotkała się z Mevlutem Cavusoglu. W rozmowie z telewizją SVT powiedziała, że przekazała stronie tureckiej jasne stanowisko Szwecji. - Uważamy Partię Pracujących Kurdystanu za organizację terrorystyczną, ale jak wielu innych sojuszników NATO prowadzimy rozmowy z innymi organizacjami kurdyjskimi - stwierdziła.

Dodała, że Szwecja nie osiągnęła porozumienia z Turcją w sprawie jej ewentualnego członkostwa w NATO, rozmowy będą kontynuowane na szczeblu dyplomatycznym.

W niedzielę wieczorem rządząca Szwecją Partia Robotnicza - Socjaldemokraci ma ogłosić swój stosunek do wejścia Szwecji do NATO.

Autor:mjz//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości