20 lat od śmierci Fadime, ofiary zabójstwa honorowego. Media: problem nadal aktualny

Źródło:
PAP
Zabijają, by zmyć hańbę. Ekspert: tu nie chodzi o islam (wypowiedź archiwalna)
Zabijają, by zmyć hańbę. Ekspert: tu nie chodzi o islam (wypowiedź archiwalna)
tvn24
Zabijają, by zmyć hańbę. Ekspert: tu nie chodzi o islam (wypowiedź archiwalna)tvn24

W Szwecji uczczono pamięć Fadime, młodej Kurdyjki z Uppsali, która 20 lat temu została zastrzelona przez ojca, bo "splamiła honor rodziny". Media zwracają uwagę, że przemoc motywowana kulturowo wciąż jest w kraju problemem.

Fadime Sahindal przyjechała do Szwecji wraz z rodzicami z Turcji jako siedmiolatka. Gdy dorosła, chciała zamieszkać ze swoim chłopakiem, Szwedem, ale związku nie akceptował ojciec. Planował wydać córkę za jednego z kuzynów. Nie godząc się na taki los, Fadime uciekła z domu, a o pobiciu przez brata oraz groźbach ze strony ojca powiadomiła policję.

Fadime zginęła z rąk ojca

Studiująca socjologię oraz działająca w socjaldemokratycznej młodzieżówce Fadime o swojej sytuacji rodzinnej opowiadała w mediach, szybko stając się osobą publiczną. W parlamencie zaapelowała do polityków "o pomoc tkwiącym w zderzeniu kultur dziewczynom, które z powodu presji tradycji i przemocy związanej z honorem muszą prowadzić potajemnie podwójne życie".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Postawa młodej kobiety oraz jej publiczne wystąpienia sprawiły, że mieszkająca w Turcji starszyzna wydała na nią karę śmierci. Wyrok wykonał w Uppsali ojciec, strzelając córce w twarz. Dziewczyna zmarła na rękach matki. Morderca został skazany na dożywocie, ale wyszedł na wolność w 2018 roku.

Śmierć Fadime była wstrząsem dla społeczeństwa szwedzkiego, przyczyniła się jednak do nagłośnienia problemu uwarunkowanej kulturowo przemocy. Od tego czasu powstało kilka organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką zbrodni honorowych, a policja i wymiar sprawiedliwości zaczęły tego typu sprawy traktować poważnie.

Zabójstwo honorowe. Problem nadal występuje

Dziennik "Expressen" zauważył w piątek, że choć minęły dwie dekady od śmierci Fadime, to przemoc honorowa nie została w Szwecji powstrzymana. "Wciąż słyszymy o zjawisku 'dziewczyn balkonowych', które w niejasnych okolicznościach wypadają z balkonów" - napisano.

W redakcyjnym komentarzu dziennik "Dagens Nyheter" skomentował, że podejmowane w Szwecji działania w walce z przemocą honorową są niewystarczające. Publicysta powołuje się na wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów dziewiątych klas szkół podstawowych w Sztokholmie, Goeteborgu oraz Malmoe, z których wynika, że osiem procent z nich doświadcza norm honorowych. Jednocześnie - jak wykazały badania - młodzież ma małe zaufanie do nauczycieli oraz służb socjalnych. "Uczniowie nie wierzą, że ktokolwiek ich zrozumie lub będzie w stanie im pomóc" - zwraca uwagę gazeta.

Zabijają, by zmyć hańbę. Ekspert: tu nie chodzi o islam

W szwedzkim Kodeksie karnym 1 czerwca ma zostać wprowadzone pojęcie wywierania presji z pobudek honorowych, a za przestępstwo na tle honorowym ma grozić wyższa kara, od roku do sześciu lat więzienia.

Autorka/Autor:akw//rzw

Źródło: PAP