Szwajcarskie władze głosują za zakazem używania symboli nazistowskich

Źródło:
Reuters
Siedziba szwajcarskiego parlamentu. Wideo archiwalne
Siedziba szwajcarskiego parlamentu. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Siedziba szwajcarskiego parlamentu. Wideo archiwalneReuters Archive

W środę parlament Szwajcarii w ramach walki z symbolami ekstremizmu zatwierdził wniosek o zakazanie nazistowskiego znaku ze swastyką. Rząd musi teraz opracować przepisy, które zabraniają noszenia, publicznego pokazywania lub rozpowszechniania symboli rasistowskich, brutalnych lub ekstremistycznych.

Niższa izba szwajcarskiego parlamentu - w związku z obawami dotyczącymi rosnącego antysemityzmu - głosowała za zakazem umieszczania jednego z najbardziej niesławnych symboli reżimu nazistowskiego Adolfa Hitlera.

Jak wynika z opublikowanego w marcu raportu, liczba incydentów antysemickich w Szwajcarii wzrosła od czasu ataków Hamasu na Izrael w dniu 7 października 2023 roku i późniejszego ataku Izraela na Strefę Gazy.

- W naszym społeczeństwie nie ma miejsca na symbole dyskryminujące rasowo, brutalne, ekstremistyczne, a zwłaszcza nazistowskie i nie należy ich używać w miejscach publicznych - powiedział parlamentowi minister sprawiedliwości Beat Jans.

Siedziba szwajcarskiego parlamentuReuters Archive

Szwajcarskie władze głosują za zakazem używania symboli nazistowskich

Komisja prawna izby niższej zaleciła szybkie wdrożenie zakazu, co zostało już zatwierdzone przez szwajcarską izbę wyższą. Rząd musi teraz opracować przepisy, które zabraniają noszenia, publicznego pokazywania lub rozpowszechniania symboli rasistowskich, brutalnych lub ekstremistycznych. Zakaz obejmie materiały propagandowe, gesty, hasła i flagi.

- Dzisiaj w Szwajcarii można, a nawet jest to dozwolone, wywieszanie na balkonie flagi ze swastyką. Można umieścić flagę z wizerunkiem SS na przedniej szybie samochodu - powiedział poseł Zielonych Raphael Mahaim. - Ta sytuacja jest nie do zniesienia - dodał.

Zgodnie z obowiązującym szwajcarskim prawem wyświetlanie symboli jest nielegalne tylko wtedy, gdy promują ideologię rasistowską.

Sąsiadujące ze Szwajcarią Niemcy i Austria przyjęły po drugiej wojnie światowej ustawy zakazujące działalności partii nazistowskiej i szerzące nazistowską propagandę, a także różne symbole III Rzeszy Hitlera, w tym salut.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive