Dania chciała przekazać Ukrainie szwajcarskie wozy bojowe. Wniosek odrzucony

Źródło:
PAP, Reuters
Czy Szwajcaria zerwie ze swoim statutem neutralności? (wideo archiwalne)
Czy Szwajcaria zerwie ze swoim statutem neutralności? (wideo archiwalne)Reuters
wideo 2/21
Szwajcaria ma status neutralny (wideo archiwalne)Reuters

Rząd Szwajcarii odrzucił w środę wniosek Danii o zgodę na wysłanie na Ukrainę transporterów opancerzonych szwajcarskiej produkcji. Berno powołało się przy tym na politykę neutralności, która zakłada między innymi niedostarczanie broni do stref objętych konfliktami zbrojnymi - podał w środę szwajcarski nadawca SRF, cytowany przez agencję Reutera. 

Szwajcarski państwowy sekretariat ds. gospodarczych (SECO) odrzucił wniosek Danii dotyczący przekazania Ukrainie 20 bojowych pojazdów piechoty typu Piranha III, uzasadniając to polityką niedostarczania broni na tereny ogarnięte konfliktami.

Szwajcaria wymaga od państw, którym sprzedaje broń, aby ubiegały się o jej zgodę, jeśli chcą tę broń reeksportować. W kwietniu szwajcarski rząd zawetował taki wniosek ze strony Niemiec dotyczący produkowanej w Szwajcarii amunicji do czołgów. Odrzucił również wniosek Polski o uzbrojenie, by pomóc Ukrainie - podał Sky News.

Wóz bojowy typu Piranha III, opracowany przez szwajcarską firmę Mowaggdels.com

Redefinicja polityki bezpieczeństwa

Rosyjska inwazja na niepodległą Ukrainę spowodowała konieczność redefinicji polityki bezpieczeństwa przez wiele europejskich państw, w tym Szwajcarię. W obliczu wojny w Ukrainie Berno naruszyło utrzymywaną od dawna politykę neutralności w stosunkach międzynarodowych i zgodziło się nałożyć sankcje na Rosję.

CZYTAJ WIĘCEJ: Duńczycy decydują w sprawie obronności. Dziś referendum

Reuters, powołując się na Paelvi Pulli, szefową polityki bezpieczeństwa w szwajcarskim resorcie obrony, podał niedawno, że szwajcarski resort opracowuje raport na temat różnych opcji zapewnienia bezpieczeństwa, które obejmują wspólne ćwiczenia wojskowe z krajami NATO i przekazywanie amunicji krajom sojuszniczym, które wcześniej same przekazały ją na przykład Ukrainie.

Szwajcarska neutralność pod znakiem zapytania

Jak ocenia Reuters, neutralny status Szwajcarii stoi obecnie przed największym testem od dziesięcioleci. W kraju trwa burzliwa debata nad tym, jak interpretować dziś politykę, która trzymała Szwajcarię z dala od obu wojen światowych w XX wieku.

Naród szwajcarski nie walczył w wojnie międzynarodowej od 1815 roku, kiedy na kongresie wiedeńskim, kończącym wojny napoleońskie, przyjął neutralność.

Konwencja haska z 1907 roku stanowi, że Szwajcaria nie będzie brać udziału w międzynarodowych konfliktach zbrojnych, nie będzie faworyzować walczących stron poprzez pomoc wojskową albo dostarczanie uzbrojenia ani udostępniać swojego terytorium walczącym stronom.

Zawarta w konstytucji neutralność daje Szwajcarii prawo do samoobrony i możliwości interpretacji politycznych aspektów pojęcia nieobjętych definicją prawną.

Do ostatniej modyfikacji zapisu o neutralności doszło na początku lat 90. po upadku Związku Radzieckiego. Jej celem było stworzenie ram instytucjonalnych dla prowadzenia polityki zagranicznej opartej na współpracy z innymi krajami w obszarach takich jak pomoc humanitarna i pomoc w przypadku klęsk żywiołowych.

Autorka/Autor:momo/kab

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: gdels.com

Tagi:
Raporty: