Sejm wznowi obrady, większość z kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka, nowy prezydent Argentyny

Źródło:
PAP, Reuters, TVN24

Sejm we wtorek wznowi obrady pierwszego posiedzenia nowej kadencji. Tymczasem kandydatką większości na urząd Rzecznika Praw Dziecka została Monika Horna-Cieślak. Ekstrawagancki polityk wygrywa wybory prezydenckie w Argentynie. Z kolei jemeńska milicja Huti, która przechwyciła statek handlowy na Morzu Czerwonym, opublikowała nagranie z akcji. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 21 listopada.

1. Sejm wznawia obrady

Sejm we wtorek wznowi przerwane w ubiegłym tygodniu obrady pierwszego posiedzenia nowej kadencji. Posłowie wybiorą składy sejmowych komisji m.in. do spraw Unii Europejskiej, etyki oraz do spraw służb specjalnych oraz członków Trybunału Stanu.

Przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział zaś, że jego klub przedstawi we wtorek projekt uchwały dotyczący sprzeciwu wobec planowanej zmiany traktatów Unii Europejskiej.

2. Sejmowa większość ma kandydatkę na Rzecznika Praw Dziecka

Kandydatką sejmowej większości na urząd Rzecznika Praw Dziecka została Monika Horna-Cieślak, adwokatka, aktywistka i działaczka społeczna. Jest współautorką nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nazywanej "ustawą Kamilka".

W rozmowie z dziennikarzami Monika Horna-Cieślak poinformowała, że rozmawiała z przedstawicielami sejmowej większości na temat jej wizji sprawowania tego urzędu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sejmowa większość wskazała kandydatkę na Rzecznika praw Dziecka. To współautorka "ustawy Kamilka"

3. Javier Milei wybrany prezydentem Argentyny

Ekonomista, który obiecywał "wbicie piły łańcuchowej w państwową machinę" i dolaryzację gospodarki. Ekstrawagancki polityk, który umniejsza zbrodnie okresu dyktatury i opowiada się za swobodnym noszeniem broni. 53-letni Javier Milei, syn kierowcy autobusu i gospodyni domowej, właśnie został wybrany prezydentem Argentyny.

- To historyczna noc dla naszego kraju, początek końca dekadencji - mówił w niedzielę, 19 listopada, Javier Milei, który zdobył blisko 56 procent głosów. Jego rywal, Sergio Massa, dotychczasowy minister gospodarki w lewicowym peronistowskim rządzie, otrzymał 44 procent poparcia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Mieszanka mesjańskiego kaznodziei i gwiazdy rocka". Kim jest nowy prezydent Argentyny?

4. Porwanie statku na Morzu Czerwonym

Jemeńska milicja Huti, która wspiera Iran, przechwyciła statek handlowy na Morzu Czerwonym. Uzbrojeni mężczyźni przylecieli śmigłowcem, który wylądował na statku. Potem przejęli kontrolę nad jednostką i jej 25-osobową załogą.

Statek należy do brytyjskiej firmy, w której udziały ma izraelski biznesmen Rami Unger. Biuro premiera Izraela zaznaczyło, że jest to "kolejny akt irańskiego terroru". Jemeńscy bojownicy opublikowali nagranie z przejęcia jednostki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Porwali statek na Morzu Czerwonym. Pokazali nagranie

5. Świece dymne i ogień w albańskim parlamencie

Członkowie opozycyjnej Demokratycznej Partii Albanii odpalili świece dymne podczas posiedzenia parlamentu. Wcześniej deputowani ustawili na środku sali wieżę z krzeseł.

Lider opozycyjnego ugrupowania twierdzi, że są oni uciszani w czasie obrad. Zamieszanie nie przeszkodziło w głosowaniu nad budżetem na 2024 rok. "Wnieśli do polityki słownictwo i maniery uliczne" - napisał premier Albanii Edi Rama, odnosząc się do zajścia na sali obrad.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Świece dymne i ogień w albańskim parlamencie. "Wnieśli do polityki maniery uliczne"

6. Poszukiwana zwyciężczyni Eurowizji

Nazwisko Dżamały, ukraińskiej piosenkarki pochodzenia krymskotatarskiego, widnieje w bazie osób poszukiwanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji - poinformował w poniedziałek niezależny rosyjski portal Mediazona.

Dżamała wygrała konkurs Eurowizji w 2016 roku. Artystka aktywnie angażuje się w działania na rzecz pomocy Ukrainie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dżamała na liście osób poszukiwanych przez rosyjskie MSW

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP, Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24