Świece dymne i ogień w albańskim parlamencie. "Wnieśli do polityki maniery uliczne"

Autor:
ek/ft
Źródło:
Reuters
W albańskim parlamencie rozpalono race
W albańskim parlamencie rozpalono race
Reuters
ReutersW albańskim parlamencie rozpalono race

Członkowie opozycyjnej Demokratycznej Partii Albanii odpalili świece dymne podczas posiedzenia parlamentu. Wcześniej deputowani ustawili na środku sali wieżę z krzeseł. Lider opozycyjnego ugrupowania twierdzi, że są oni uciszani w czasie obrad. Zamieszanie nie przeszkodziło w głosowaniu nad budżetem na 2024 rok. "Wnieśli do polityki słownictwo i maniery uliczne" - napisał premier Albanii Edi Rama, odnosząc się do zajścia na sali obrad.

Do napiętej sytuacji w albańskim parlamencie doszło w poniedziałek. Deputowani ustawili wieżę z krzeseł na środku sali, a następnie odpalili kolorowe świece dymne. Jeden z członków posiedzenia rozpalił mały ogień, który rozprzestrzenił się na krótko na parlamentarnej ławie. Został ugaszony przez deputowanych.

Ochrona starała się zatrzymać protestujących z dala od premiera Albanii Ediego Ramy, który brał udział w obradach.

Albański parlamentAA/ABACA/Abaca/East News

"Wnieśli do polityki słownictwo i maniery uliczne" - napisał Rama na platformie X (wcześniej Twitter), komentując zajścia w parlamencie.

Lider partii oskarżył rząd o uciszanie opozycji

Sali Berisha, były premier i lider Demokratycznej Partii Albanii, oskarżył rząd o próbę uciszenia opozycji w parlamencie, w którym większość ma Socjalistyczna Partia Albanii. - Od bitwy nie ma odwrotu - powiedział Berisha reporterom po zajściach w izbie. Na sesji, która trwała niecałe pięć minut, odbyło się pierwsze głosowanie nad budżetem na nadchodzący rok.

W październiku prokuratorzy oskarżyli Berishę i jego zięcia o korupcję w związku z transakcją dotyczącą gruntów obejmujących teren klubu sportowego. Zarzucali mu, że jako premier wykorzystywał swoje wpływy w latach 2005-2009 do wywierania nacisku "w celu zakończenia procedur prywatyzacyjnych na rzecz innych osób, w tym męża jego córki".

Jego zięć został aresztowany, ale Berisha jako poseł ma immunitet karny. Nakazano mu, aby nie wyjeżdżał kraju.

Berisha oskarża teraz obecnego premiera o zorganizowanie oskarżenia przeciwko niemu, czemu Rama zaprzecza.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ek/ft

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: AA/ABACA/Abaca/East News

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP