Dżamała na liście osób poszukiwanych przez rosyjskie MSW. W 2016 r. wygrała w konkursie Eurowizji

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP, Mediazona
Ukraińscy muzycy, aktorzy i artyści nagrali film z apelem do ludzi na całym świecie o pomaganie ich ojczyźnie. Nagranie archiwalne (3.04.2022 r.)
Ukraińscy muzycy, aktorzy i artyści nagrali film z apelem do ludzi na całym świecie o pomaganie ich ojczyźnie. Nagranie archiwalne (3.04.2022 r.)TVN24
wideo 2/5
TVN24Ukraińscy muzycy, aktorzy i artyści nagrali film z apelem do ludzi na całym świecie o pomaganie ich ojczyźnie. Nagranie archiwalne (3.04.2022 r.)

Nazwisko Dżamały, ukraińskiej piosenkarki pochodzenia krymskotatarskiego, widnieje w bazie osób poszukiwanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji - poinformował w poniedziałek niezależny rosyjski portal Mediazona. Dżamała wygrała konkurs Eurowizji w 2016 roku. Artystka aktywnie angażuje się w działania na rzecz pomocy Ukrainie.

Dżamała (Jamala) jest poszukiwana od października tego roku. W listopadzie rosyjski sąd podjął zaocznie decyzję o jej aresztowaniu. Władze na Kremlu zarzucają znanej ukraińskiej piosenkarce "rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat rosyjskiej armii".

Nazwisko Dżamały w bazie osób poszukiwanych rosyjskiego MSW Mediazona

W kwietniu ubiegłego roku propagandowy dziennik "Izwiestija" napisał, że Dżamała ma zakaz wyjazdu do Rosji przez najbliższe 50 lat. Na liście znaleźli się także inni ukraińscy artyści, dziennikarze i pracownicy sektora kultury. "Izwestija" nie podał źródła pochodzenia tej informacji.

Dżamała na scenie w Kijowie. Zdjęcie z 5 maja PAP/UKRINFORM

Wygrała Eurowizję

Dżamała to ukraińska piosenkarka, która pochodzi z krymskotatarskiej rodziny, a losom Tatarów Krymskich poświęca dużo uwagi w swojej twórczości. W 2016 roku wygrała Eurowizję z utworem "1944", traktującym o przymusowej masowej deportacji Tatarów z Krymu przez Stalina w 1944 roku.

Artystka angażuje się w działania na rzecz pomocy Ukrainie i informowania światowej opinii publicznej o sytuacji Ukraińców w obliczu rosyjskiej inwazji. Konsekwentnie potępia też aneksję Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/kab

Źródło: PAP, Mediazona

Źródło zdjęcia głównego: PAP/UKRINFORM

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP