Ministra spraw zagranicznych Łotwy przestrzegła w czwartek przed zbliżającym się w Rosji Dniem Zwycięstwa. Oceniła, że Putin będzie chciał stworzyć wrażenie, iż Rosja cieszy się międzynarodowym poparciem.
- Dzień Zwycięstwa to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Rosji. Upamiętnia pokonanie hitlerowskich Niemiec w II wojnie światowej.
- Baiba Braże oceniła, że Putin będzie chciał zrobić użytek z tego dnia, ostrzegła przed ewentualnym przekazem Kremla.
- Dla Europejczyków 9 maja jest datą upamiętniającą inne ważne wydarzenie.
9 maja jest świętowany w Rosji jako Dzień Zwycięstwa. To jedno z najważniejszych świąt państwowych, upamiętniające pokonanie przez kraje koalicji antyhitlerowskiej, w tym Związek Sowiecki, nazistowskich Niemiec w II wojnie światowej. Tego roku przypada 80. rocznica tych wydarzeń. Na Placu Czerwonym w Moskwie odbywa się tego dnia tradycyjna parada wojskowa.
"Organy ścigania zareagują odpowiednio"
- Kremlowski rzeźnik Władimir Putin będzie próbował zrobić 9 maja swoje tradycyjne show - ostrzegła Baiba Braże, szefowa łotewskiego MSZ. Jak mówiła, wszystko po to, by stworzyć wrażenie, że Rosja cieszy się międzynarodowym poparciem.
- Niektóre kraje wezmą udział w tym wydarzeniu, demonstrując swoje bliskie relacje z Rosją. Jeśli na Łotwie pojawią się w związku z tym jakieś problemy lub akcje propagandowe, służby i organy ścigania zareagują odpowiednio - dodała.
Na Łotwie, zamieszkanej przez 1,86 miliona osób, rosyjska mniejszość stanowi ponad jedną czwartą społeczeństwa, a językiem rosyjskim posługuje się na co dzień więcej niż jedna trzecia ludności kraju.
W Europie święto innego dnia
Ministra Braże przypomniała, że w Europie rocznica zakończenia II wojny światowej obchodzona jest 8 maja. Zapowiedziała, że właśnie tego dnia weźmie udział w nieformalnym posiedzeniu ministrów z państw UE w Warszawie, gdzie spotka się z szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim. Z kolei 9 maja jest dla krajów Wspólnoty Dniem Europy, upamiętniającym deklarację francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana z 1950 roku, uznawaną za początek procesu integracji europejskiej.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Agencja LETA przypomniała, że Łotwa, Litwa i Estonia - w przeciwieństwie do wielu państw, które wraz zakończeniem II wojny światowej odzyskały pokój i niepodległość - pozostały pod sowiecką okupacją przez kolejne dziesięciolecia, do czasu rozpadu ZSRR na początku lat 90. XX wieku.
Autorka/Autor: kk/kab
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru