"Niezależność sądów jest niezbędna dla demokracji". Tajani napisał list do Dudy

[object Object]
W Strasburgu i Brukseli komentuje się ostatnie posunięcia rządu w WarszawieFakty TVN
wideo 2/35

W odpowiedzi na apel ze strony szefów frakcji szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani wysłał list z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy, by wziął on pod uwagę obawy związane z nowymi ustawami dotyczącymi sądownictwa w Polsce. Z kolei Komisja Europejska oświadczyła, że w środę nie podejmie jeszcze żadnych decyzji w sprawie Polski.

"W zeszłym tygodniu polski parlament przyjął ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz sądach powszechnych. Ustawa ta budzi niepokój Parlamentu Europejskiego, ponieważ może występować przeciwko podstawowym regułom traktatów UE oraz osłabić niezależność i bezstronność polskich sądów oraz osłabić niepodzielność władz w Polsce", głosi pierwsza część listu Tajaniego.

Szef Parlamentu Europejskiego wyraził zaniepokojenie w związku z limitami wiekowymi dla sędziów Sądu Najwyższego. "W odpowiedzi na prośbę większości liderów grup politycznych w Parlamencie Europejskim muszę wyrazić wyraźny sygnał zaniepokojenia" - napisał.

Antonio Tajani opublikował list na swoim Twitterze. "Niezależność sądów jest niezbędna dla demokracji. PE wzywa Polskę do przestrzegania praworządności i wartości UE" - napisał.

Apel liderów w Parlamencie Europejskim

Liderzy pięciu grup w Parlamencie Europejskim poinformowali wcześniej, że chcą, by jego szef Antonio Tajani "wysłał jasny sygnał" w imieniu tej instytucji do polskiego prezydenta, rządu i parlamentu, że przyjęcie zmian odnoszących się do wymiaru sprawiedliwości spotka się z "konsekwencjami".

"Przed rozpoczęciem nadchodzącego posiedzenia Sejmu musimy jasno oświadczyć, że przyjęcie tych regulacji (dotyczących zmian w wymiarze sprawiedliwości - red.) będzie miało swoje konsekwencje, jako że prawa te nie są zgodne z unijnymi traktatami i członkostwem w UE" - napisali w poniedziałek szefowie grup politycznych w PE. Domagali się również wystąpienia do prezydenta Andrzeja Dudy, aby ten nie podpisywał przyjętych już przez parlament ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych.

Pod listem do Tajaniego podpisali się: szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber, lider Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w PE Gianni Pitella, przewodniczący liberałów Guy Verhofstadt, szefowa Konfederacyjnej Grupy Zjednoczonej Lewicy Europejskiej Gabi Zimmer oraz współprzewodniczący Zielonych Ska Keller i Philippe Lamberts. Ugrupowania te skupiają zdecydowaną większość europosłów w Strasburgu.

Komisja Europejska wstrzyma się od decyzji

Z kolei Komisja Europejska oznajmiła we wtorek, że na posiedzeniu w środę nie będzie podejmowała żadnych decyzji w sprawie Polski - poinformował rzecznik tej instytucji Margaritis Schinas.

Jak podkreślił, Komisja z zaniepokojeniem obserwuje wydarzenia w Polsce, ale ustawy dotyczące wymiaru sprawiedliwości nie są jeszcze obowiązującym prawem.

Schinas dodał jednak, że kolegium Komisji przeprowadzi dyskusję na temat ostatnich wydarzeń w Polsce, związanych z zasadami państwa prawa i projektami ustaw, które mogą wpłynąć na niezależność sądownictwa, a dyskusję rozpocznie ocena sytuacji przedstawiona przez pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji - Fransa Timmermansa.

Autor: arw/adso/jb / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterctock