Kreml i Biały Dom podały datę i miejsce spotkania Putina z Trumpem


Spotkanie prezydentów USA i Rosji odbędzie się w Helsinkach - poinformował Kreml i Biały Dom. Donald Trump i Władimir Putin spotkają się w stolicy Finlandii 16 lipca, czyli już po szczycie NATO, który zaplanowany jest na 11 i 12 lipca.

"W toku rozmów planowane jest przedyskutowanie obecnego stanu stosunków rosyjsko-amerykańskich i perspektyw ich dalszego rozwoju, a także aktualnych kwestii agendy międzynarodowej" - głosi oświadczenie Kremla.

Biały Dom zapowiedział w komunikacie, że "dwaj przywódcy omówią relacje między USA i Rosją i szereg kwestii dotyczących bezpieczeństwa narodowego".

W środę Donald Trump oświadczył, że chciałby rozmawiać z Putinem między innymi o wojnie w Syrii oraz o sytuacji na Ukrainie. Podkreślił, że jego wolą jest poprawa relacji z Rosją.

Jak zauważają media rosyjskie, Putin uda się do Helsinek zaraz po finale piłkarskich mistrzostw świata, zaplanowanym na 15 lipca w Moskwie. Prezydent USA przed spotkaniem z Putinem będzie uczestniczył w Brukseli w szczycie NATO (w dniach 11-12 lipca) i złoży wizytę w Wielkiej Brytanii (w dniach 13-14 lipca).

Bolton w Moskwie

Ostateczne ustalenia dotyczące szczytu przywódców zapadły w środę, podczas wizyty w Moskwie Johna Boltona, doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego. Po spotkaniach Boltona z przedstawicielami władz Rosji, w tym z Putinem, poinformowano, że data i miejsce szczytu przywódców zostaną ogłoszone w czwartek jednocześnie w Moskwie i Waszyngtonie.

Media w ostatnich dniach wymieniały właśnie Helsinki, ale także Wiedeń, jako możliwe miejsce spotkania.

Według informacji ogłoszonych w środę przez Kreml prezydenci będą rozmawiać w cztery oczy, możliwe jest także śniadanie robocze. Szczyt zakończy się wspólną konferencją prasową. Doradca prezydenta Rosji ds. międzynarodowych Jurij Uszakow nie wykluczył, że przywódcy przyjmą deklarację końcową.

Bolton podkreślił w środę w Moskwie, że znaczenie ma sam fakt, iż szczyt się odbędzie. - Nie wykluczamy, że osiągnięte będą konkretne ustalenia i rezultaty, nagromadziło się wiele kwestii - powiedział. Jednocześnie zastrzegł, że konkretnych rezultatów strona amerykańska nie oczekuje, ponieważ obecni prezydenci USA i Rosji nie spotykali się przez bardzo długi czas.

Trump i Putin przeprowadzili pierwsze i jak dotąd jedyne rozmowy dwustronne w lipcu 2017 roku w Hamburgu, w kuluarach szczytu G20. Widzieli się również w listopadzie zeszłego roku na szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Wietnamie, ale wówczas nie doszło do pełnoformatowego spotkania z udziałem doradców i tłumaczy.

Pompeo z Ławrowem też mogą się spotkać

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało z kolei w czwartek, że Waszyngton i Moskwa omawiają możliwość ewentualnego spotkania sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem.

Resort podkreślił, że jest wiele kwestii do przedyskutowania, w tym sytuacja na Bliskim Wschodzie.

Wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow poinformował RIA Nowosti, że "nie jest wykluczone", iż do spotkania dojdzie w ciągu dwóch tygodni.

Ministerstwo również poinformowało, że wizytę w Rosji w dniach 30 czerwca-5 lipca złoży delegacja amerykańskiego Kongresu.

Autor: kb//now,mtom, adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP