"Przedkładamy prawa rynku ponad prawa miłości". Papież dołącza do apeli o zawieszenie patentów na szczepionki

Źródło:
PAP

Odmianą wirusa indywidualizmu jest zamknięty nacjonalizm, który uniemożliwia umiędzynarodowienie szczepionek. Przedkładamy prawa rynku czy własności intelektualnej ponad prawa miłości i zdrowia ludzkości - mówił w sobotę papież Franciszek. Zaapelował o zawieszenie patentów na szczepionki przeciwko COVID-19. Zwrócił się też do młodzieży, deklarując wiarę w to, że "niesprawiedliwość i zło nie są niepokonane".

W rozpowszechnionym w Watykanie przesłaniu do uczestników koncertu Vax Live w USA, zorganizowanego na cześć osób walczących z pandemią, papież powiedział, że trzeba "porzucić indywidualizm i krzewić dobro wspólne". Franciszek wystosował apel o "ducha sprawiedliwości, który zmobilizuje do tego, by zapewnić powszechny dostęp do szczepionek i czasowe zawieszenie praw własności intelektualnej".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Potrzebny jego zdaniem jest inny model gospodarczy - "bardziej inkluzywny, sprawiedliwy, zrównoważony". - Pandemia pogrążyła nas wszystkich w kryzysie, ale nie zapominajmy, że nie wyjdzie się z niego takim samym. Wyjdziemy lepsi albo gorsi - oświadczył Franciszek.

O kwestii patentów na szczepionki dyskutowano podczas unijnego szczytu w Porto. Czytaj więcej na ten temat>>>

"W chorych korzeniach znajdujemy wirusa indywidualizmu"

Franciszek wskazał na konieczność "wyleczenia, począwszy od korzeni", które usunie przyczynę choroby, a nie tylko jej objawy. - W tych chorych korzeniach znajdujemy wirusa indywidualizmu, który nie czyni nas ani bardziej wolnymi, ani równiejszymi, ani więcej braćmi, lecz sprawia, że stajemy się obojętni na cierpienia innych - ostrzegł.

- Odmianą tego wirusa jest zamknięty nacjonalizm, który uniemożliwia na przykład umiędzynarodowienie szczepionek. Inną odmianą jest to, że przedkładamy prawa rynku czy własności intelektualnej ponad prawa miłości i zdrowia ludzkości - powiedział papież.

Zwrócił się do młodzieży: - Otrzymujecie serdeczne pozdrowienie od starca, który nie tańczy i nie śpiewa z wami, ale który wierzy razem z wami w to, że niesprawiedliwość i zło nie są niepokonane.

- Koronawirus przyniósł śmierć i cierpienie, które dotykają wszystkich, przede wszystkich najsłabszych. Proszę was, nie zapominajcie o nich - wezwał.

Pomysł zniesienia patentów na szczepionki

Poparcie dla odstąpienia od zasad Światowej Organizacji Handlu i zawieszenia praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych do szczepionek przeciw koronawirusowi wyraził w środę prezydent USA Joe Biden. Takie rozwiązanie zaproponowały Indie i RPA. Umożliwiłoby to produkcję preparatów przeciwko COVID-19 w krajach ubogich, gdzie obecnie dostęp do nich jest mocno ograniczony.

Kwestie dotyczące patentów na szczepionki znalazły się wśród tematów rozmów unijnych przewódców na szczycie w Porto. Przed jego rozpoczęciem rzeczniczka Komisji Europejskiej przekazała: - Jesteśmy gotowi do dyskusji na temat pomysłów czy opcji dotyczącyh patentów.

Tymczasem agencja dpa, powołując się na unijne źródła podała, że podczas piątkowej kolacji szefów rządów i państw UE w portugalskim Porto wielu z nich wyraziło swoje zastrzeżenia i wątpliwości wobec propozycji zawieszenia patentów na szczepionki przeciw koronawirusowi

Autorka/Autor:momo//rzw

Źródło: PAP