"Prosimy rządy o włączenie znajdujących się na ich terenach migrantów do planu szczepień"

Źródło:
PAP

Szefowie Światowej Organizacji Zdrowia oraz Międzynarodowej Organizacja ds. Migracji wezwali do objęcia migrantów kampanią szczepień przeciwko COVID-19.

- Prosimy rządy o włączenie znajdujących się na ich terenach migrantów, niezależnie od ich sytuacji prawnej, do planu szczepień przeciwko COVID-19 - zaapelował szef Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) Antonio Vitorino. Dodał, że nie chodzi tutaj o dawanie tej grupie jakichkolwiek przywilejów, ale o traktowanie jej na równych warunkach z innymi mieszkańcami danego kraju.

Szef IOM przypomniał, że wielu migrantów pracuje na pierwszej linii walki z pandemią, nie tylko w systemie opieki zdrowotnej, ale także przy transportowaniu i dystrybucji niezbędnych towarów.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zauważył, że zastrzyk ze szczepionką zrobiła 90-letniej Brytyjce Margaret Keenan, która była pierwszą osobą na świecie zaszczepioną przeciwko COVID-19, pochodząca z Filipin pielęgniarka, May Parsons.

Vitorino podkreślił, że podczas pandemii wiele krajów zrozumiało znaczenie powszechnego systemu opieki zdrowotnej, obejmującego również migrantów. Odsetek przedstawicieli tej grupy, który może liczyć na pomoc lekarską w goszczących ich krajach wzrósł w tym roku, ale ta zmiana jest wciąż za mała - argumentował dyrektor generalny IOM. Wezwał też do budowania większego zaufania, by migranci nie obawiali się korzystać z placówek medycznych ze strachu przed deportacją lub zatrzymaniem.

Dwa miliardy szczepionek w ramach programu COVAX

Dyrektor generalny WHO poinformował, że w ramach programu COVAX, prowadzonego we współpracy z promującą szczepienia inicjatywą GAVI, udało się już zabezpieczyć prawie dwa miliardy dawek szczepionek przeciwko COVID-19 przeznaczonych dla najbardziej potrzebujących państw świata. Tedros dodał, że dostarczenie pierwszych dawek powinno być możliwe w pierwszej połowie 2021 roku, a celem jest zaszczepienie do końca przyszłego roku 20 proc. populacji 190 uczestniczących w programie krajów.

W ramach COVAX zamówiono szczepionki firm AstraZeneca, Novavax, Sanofi i Johnson & Johnson, które w przeciwieństwie do preparatów Pfizer/BioNTech i Moderny nie zostały jeszcze dopuszczone do użytku w żadnym państwie świata.

Przedstawiciele WHO podkreślili, że na inicjatywę udało się zebrać w 2020 roku 2 mld dolarów, ale w przyszłym roku potrzebne będzie dodatkowe 4,6 mld dolarów. Zajmujący się logistyczną obsługą przedsięwzięcia Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) przygotowuje się do transportu 850 ton szczepionek miesięcznie do 92 najuboższych krajów świata.

Autorka/Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Navy

Tagi:
Raporty: