Komisja Europejska chce rozszerzyć portfolio szczepionek przeciwko COVID-19 o preparaty na bazie białka – przekazała w piątek szefowa KE Ursula von der Leyen. Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała tego samego dnia o podjęciu dwóch decyzji, które mają doprowadzić do zwiększenia zdolności produkcyjnych szczepionek Pfizer/BioNTech i Moderny.
Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w piątek o podjęciu dwóch decyzji, które mają doprowadzić do zwiększenia zdolności produkcyjnych i podaży szczepionek przeciwko COVID-19, produkowanych przez BioNTech-Pfizer i Modernę.
"EMA zaakceptowała zwiększenie rozmiarów serii produkcyjnych i związany z tym proces w zakładzie produkcyjnym szczepionek firmy Pfizer w Puurs w Belgii. Oczekuje się, że zalecenie Komitetu ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Agencji będzie miało znaczący wpływ na podaż (...) szczepionki BioNTech-Pfizer w UE" – czytamy w oświadczeniu przesłanym przedstawicielom mediów.
CZYTAJ TAKŻE: Umowa UE z Pfizerem "w zasadzie uzgodniona". Prawie dwa miliardy kolejnych dawek szczepionki
Druga decyzja dotyczy Moderny. "CHMP zalecił również zatwierdzenie nowej linii napełniającej w zakładzie produkcyjnym Moderny Rovi w Hiszpanii. Nowa linia umożliwi zwiększenie działań związanych z napełnianiem gotowym produktem, aby zsynchronizować to z procesem zwiększania produkcji w zatwierdzonym w zeszłym miesiącu zakładzie Lonza w Visp (w Szwajcarii – red.)" – poinformowała EMA.
GIF: EMA prowadzi ciągły dialog ze wszystkimi posiadaczami pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionek COVID-19
W reakcji na decyzję Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi oświadczenie wydał polski Główny Inspektorat Farmaceutyczny. "Decyzja EMA potwierdza, że zakład w Puurs jest w stanie konsekwentnie produkować szczepionki wysokiej jakości i umożliwia firmie Pfizer/BioNTech zwiększenie skali procesu produkcyjnego w tym zakładzie" – wskazano w komunikacie GIF.
"EMA prowadzi ciągły dialog ze wszystkimi posiadaczami pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionek COVID-19, ponieważ starają się oni zwiększyć swoje zdolności produkcyjne w celu dostarczania szczepionek w UE. Agencja zapewnia wytyczne i porady dotyczące dowodów wymaganych do poparcia i przyspieszenia składania wniosków o dodanie nowych zakładów lub zwiększenie zdolności istniejących zakładów do wytwarzania wysokiej jakości szczepionek COVID-19" – podał GIF.
Szefowa KE: chcemy rozszerzyć portfolio szczepionek o preparaty na bazie białka
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w piątek, że KE chce rozszerzyć portfolio szczepionek przeciwko COVID-19 o preparaty na bazie białka. - Z pewnością dodamy inne potencjalne szczepionki. Na przykład szczepionki oparte na białkach mają również spory potencjał – oznajmiła von der Leyen w piątek na konferencji prasowej.
Szczepionki opracowywane przez Novavax i Sanofi/Glaxo-Smith-Kline są przykładami szczepionek na bazie białka. Preparaty tego rodzaju zawierają fragmenty białka specyficznego dla wirusa. System odpornościowy człowieka reaguje na nie, wytwarzając przeciwciała.
Przewodnicząca KE powtórzyła, że decyzja w sprawie kroków prawnych przeciwko koncernowi AstraZeneca za niewywiązywanie się z zobowiązań kontraktowych jeszcze nie zapadła.
Źródło: PAP