Koncern BioNTech wraz ze swym amerykańskim partnerem Pfizerem złożył wniosek do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o dopuszczenie ich szczepionki przeciw koronawirusowi dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat. - Komisja Europejska nie wyklucza dzieci i młodzieży ze szczepień - zapewnił w piątek jej rzecznik Eric Mamer.
- Negocjujemy z Pfizerem kontrakt na 1,8 miliarda dawek szczepionek. Możemy zapewnić szczepionki dla dzieci i nastolatków. Nie jest zatem prawdą, że Komisja Europejska postanowiła wykluczyć dzieci ze szczepień - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.
Zaznaczył jednocześnie, że "toczy się naukowa i medyczna debata, czy szczepienie dzieci jest wskazane". - Będziemy przyglądać się tej dyskusji naukowej, uwzględniając również europejską politykę społeczną - dodał.
Wniosek o dopuszczenie szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci
Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech poinformowała w piątek, że wraz ze swym amerykańskim partnerem Pfizer złożyła wniosek do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o dopuszczenie stosowania opracowanej przez nie szczepionki przeciw koronawirusowi dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat.
Oba koncerny zwróciły się do unijnego regulatora o "rozszerzenie" obecnej autoryzacji, obejmującej osoby w wieku powyżej 16 lat - podano w komunikacie prasowym.
Założyciel i dyrektor generalny BioNTechu Ugur Sahin powiedział w czwartek tygodnikowi "Der Spiegel", że dane dotyczące testów klinicznych szczepionki u młodzieży w wieku 12-15 lat zostały już przekazane amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA).
Pfizer i BioNTech starają się o rozszerzenie pozwolenia na stosowanie tej substancji na tę grupę wiekową w USA.
Do czerwca dla młodzieży powyżej 12 lat
Według Sahina szczepionka może zostać do czerwca zatwierdzona dla młodzieży powyżej 12 lat i do jesieni dla wszystkich dzieci w wieku powyżej sześciu miesięcy.
CZYTAJ TAKŻE: Szef BioNTechu o konieczności trzeciej dawki, "aby podnieść odporność do blisko stu procent"
Mający siedzibę w niemieckiej Moguncji BioNTech wraz z amerykańskim Pfizerem prowadzi od marca badania kliniczne swojej szczepionki przeciw COVID-19 w grupie dzieci w wieku od pół roku do 11 lat. "Wstępne wyniki dla grupy wiekowej 5-11 lat mogą być dostępne w lipcu, dla młodszych dzieci we wrześniu. Ich ocena zajmie od czterech do sześciu tygodni" - powiedział Sahin.
Źródło: PAP