Szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, ale nie da się wykluczyć związku między zaszczepieniem a przypadkami zakrzepów krwi, które wystąpiły – poinformowała w czwartek na konferencji prasowej dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke. Tak relacjonowaliśmy konferencję.
Kończymy relację. Dziękujemy za uwagę.
Cooke: mamy w tej chwili cztery autoryzowane szczepionki i patrzymy na raportowanie wszystkich z nich.
Straus: przyjrzeliśmy się szczepieniu z perspektywy zakrzepowej i na tę chwilę nie ma wskazania, że zaobserwowanych przypadków jest więcej niż się spodziewaliśmy.
Straus: jeżeli będziemy szczepić bardzo dużą grupę ludzi, to zawsze jakieś państwa zgłoszą poszczególne przypadki, które zbliżone są w czasie z podaniem szczepionki.
Europejska Agencja Leków o badaniach nad szczepionką AstraZeneki
Straus: Omawialiśmy szereg hipotez, by sprawdzić, co mogło być wyjaśnieniem dla tych przypadków. Sam COVID-19 jest czynnikiem ryzyka dla zakrzepicy. Będziemy nadal badać to z naszymi grupami doradczymi.
Cooke: Szereg państw członkowskich czekał na rezultat przeglądu bezpieczeństwa. Naszą odpowiedzialnością jest dojście do wniosku, czy korzyści są większe od ryzyka, by państwa członkowskie mogły podjąć własną decyzję i zwiększyć zaufanie do szczepionek
Straus: komitet rekomenduje, by dodać ostrzeżenie do ulotek dla lekarzy i pacjentów wraz z opisem zaobserwowanych przypadków.
Straus: komitet zauważył, że liczba przypadków zakrzepowych jest niższa niż średnia dla ogółu ludności, dlatego doszedł do wniosku, że nie ma podwyższenia całościowego ryzyka chorób zakrzepowych.
Dr Sabine Straus, przewodnicząca Komitetu EMA ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii: Nasz komitet doszedł do wniosku, że ta szczepionka jest bezpieczna i efektywna w zapobieganiu COVID-19. Korzyści są nadal o wiele większe niż potencjalne ryzyko.
Cooke: Zmobilizowaliśmy ekspertów europejskich, pracowaliśmy blisko z innymi organizacjami na świecie. Wnioski naukowe zapewniają państwom członkowskim niezbędną informację, żeby podjąć decyzję na temat wykorzystania szczepionki AstraZeneki.
Cooke: nasz wniosek naukowy jest taki, że szczepionka jest bezpieczną i efektywną opcją chronienia przeciwko COVID-19.
Cooke: Około 7 milionów ludzi zostało zaszczepionych szczepionką AstraZeneki w Unii Europejskiej. 11 milionów zostało zaszczepionych w Wielkiej Brytanii. Pozostaje to bardzo ważne, by nadal monitorować wszystkie efekty uboczne.
Cooke: Komitet rekomenduje podnoszenie świadomości na temat możliwości ryzyka.
Cooke: szczepionka nie jest w żaden sposób powiązana ze zwiększeniem liczby przypadków zakrzepowych.
Cooke: korzyści szczepionki zdecydowanie przeważają nad ryzykiem.
Szefowa EMA Emer Cooke: Nasz komitet ekspercki przejrzał wszystkie przypadki zakrzepów u osób zaszczepionych szczepionką AstraZeneki. Jest to bezpieczna i efektywna szczepionka.
Europejska Agencja Leków: AstraZeneca bezpieczna
Rozpoczęła się konferencja Europejskiej Agencji Leków w sprawie szczepionki firmy AstraZeneca.
"Trwa posiedzenie Komitetu ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii w sprawie szczepionki COVID-19 firmy AstraZeneca. Dlatego briefing prasowy pierwotnie zaplanowany na godzinę 16 będzie musiał zostać przełożony. Obecnie przewidujemy, że nastąpi o godzinie 17" - podała EMA.
Komisja Europejska przekazała we wtorek, że w sprawie szczepień przeciw COVID-19 preparatem firmy AstraZeneca decyzja należy do państw unijnych. KE podkreśliła też, że w kwestii tej szczepionki będzie postępować zgodnie z rekomendacjami EMA.
W ostatnich dniach kilka krajów Unii Europejskiej zawiesiło szczepienia szczepionką brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca w związku z obawami, że może ona powodować zakrzepy krwi. Informacje o przypadkach zakrzepicy docierały do Europejskiej Agencji Leków, która zaczęła badać sprawę.
Dyrektor zarządzająca EMA Emer Cooke poinformowała we wtorek, że obecnie nic nie wskazuje wprost, że to szczepienia preparatem firmy AstraZeneca powodowały zakrzepy. Dodała, że liczba stanów zakrzepowo-zatorowych u osób zaszczepionych nie wydaje się wyższa niż w przypadku całej populacji. Podkreśliła jednak, że Agencja będzie wnikliwie badać wszelkie doniesienia.
Źródło zdjęcia głównego: EBS