Oceniono bezpieczeństwo szczepień u kobiet w ciąży. Są wstępne wnioski

Źródło:
PAP

Szczepienie preparatami mRNA przeciwko koronawirusowi nie wydaje się wiązać z istotnym ryzykiem dla kobiety w ciąży ani dla jej dziecka - wynika z badań, które opublikowało czasopismo naukowe "The New England Journal of Medicine". W badaniu korzystano ze szczepionek Pfizera i BioNTechu oraz Moderny.

Pierwszymi szczepionkami przeciwko COVID-19 dostępnymi w Stanach Zjednoczonych były szczepionki mRNA: firm Pfizer/BioNTech i Moderna. W grudniu 2020 roku szczepionki te otrzymały zezwolenie Food and Drug Administration (FDA) na stosowanie w nagłych wypadkach (EUA) jako seria dwóch dawek, w odstępie trzech tygodni w przypadku Pfizer/BioNTech i miesiąca w przypadku Moderny.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Specjaliści: nie należy odmawiać szczepionek ciężarnym

Kobiety w ciąży zostały wykluczone z badań klinicznych poprzedzających zezwolenie, a w momencie wydania pozwolenia na stosowanie szczepionek dostępne były tylko ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania tych preparatów w czasie ciąży. Dotyczyły kobiet, które nie były świadome, że są w ciąży, kiedy przystępowały do badań.

Ciężarne, które chorują na COVID-19, są narażone na zwiększone ryzyko ciężkiej choroby (na przykład skutkującej przyjęciem na oddział intensywnej opieki medycznej, koniecznością pozaustrojowego natleniania - ECMO lub wentylacji mechanicznej) i zgonu w porównaniu z osobami w wieku rozrodczym, które nie są w ciąży.

Kobiety w ciąży chorujące na COVID-19 mogą być też bardziej narażone na niekorzystne skutki ciąży, takie jak poród przedwczesny, w porównaniu z kobietami w ciąży bez COVID-19. Dlatego instytucje takie jak Centers for Disease Control and Prevention (CDC) i Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP), we współpracy z American College of Obstetricians and Gynecologists oraz American Academy of Pediatrics wydały wytyczne wskazujące, że szczepionek przeciwko COVID-19 nie należy odmawiać kobietom w ciąży.

Przebadano ponad 35 tysięcy kobiet

Aby wstępnie ocenić bezpieczeństwo stosowania szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży, zespół doktora Toma Shimabukuro z Centers for Disease Control and Prevention przeanalizował dane zebrane pomiędzy 14 grudnia 2020 roku a 28 lutego 2021 roku z trzech amerykańskich systemów monitorowania bezpieczeństwa szczepień. Te dobrowolne systemy oparte są na danych z aplikacji na smartfony.

Łącznie, jako będące w ciąży, zidentyfikowano 35 691 uczestniczek badań w wieku od 16 do 54 lat, które otrzymały zastrzyki od firm Moderna lub Pfizer. Żadna z kobiet nie otrzymała jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson, która dostępna była w tym kraju już po badaniu. Wyniki badań opublikowało renomowane naukowe czasopismo medyczne "The New England Journal of Medicine".

Ból w miejscu wstrzyknięcia zgłaszany był częściej przez ciężarne niż przez kobiety niebędące w ciąży, rzadsze natomiast były bóle głowy, bóle mięśni, dreszcze i gorączka. Spośród 3958 uczestniczek zapisanych do dwóch wspomnianych dobrowolnych rejestrów ciąż, u 827 ciąża już się zakończyła, z czego w 115 przypadkach (13,9 proc.) doszło do utraty ciąży, a w 712 (86,1 proc.) do urodzenia żywego dziecka (głównie wśród uczestniczek szczepionych w trzecim trymestrze).

Niekorzystne dla noworodków skutki obejmowały poród przedwczesny (9,4 proc.) i zbyt małą wielkość dziecka w stosunku do wieku ciążowego (w 3,2 proc.). Nie odnotowano przypadków zgonów noworodków.

Spośród 221 zgłoszonych zdarzeń niepożądanych związanych z ciążą, najczęściej zgłaszanym zdarzeniem było poronienie samoistne (46 przypadków).

CZYTAJ WIĘCEJ: W Izraelu zaleca się szczepienie kobiet w ciąży

Naukowcy: konieczne są dalsze obserwacje

Chociaż nie można ich bezpośrednio porównać, obliczone proporcje niekorzystnych wyników dotyczących noworodków i ciąży u kobiet zaszczepionych przeciwko COVID-19, które przeszły pełną ciążę, były podobne do przypadków odnotowanych w badaniach z udziałem kobiet w ciąży, które przeprowadzono przed pandemią COVID-19.

Autorzy badania zauważają, że konieczne są dalsze obserwacje długoterminowe, w tym obserwacja dużej liczby kobiet zaszczepionych we wcześniejszej fazie ciąży, aby uzyskać informacje na temat wyników dotyczących matek, przebiegu ciąży i stanu zdrowia niemowląt.

Autorka/Autor:akw//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: