Syria zaakceptowała naloty? "Nadszedł czas, aby połączyć nasze siły"


Szef MSZ Syrii Walid el-Mualim oświadczył na forum ONZ, że jego kraj "jest po stronie międzynarodowej kampanii, której celem jest walka z terrorystami" z Państwa Islamskiego (IS). Wystąpienie potraktowano jako przyzwolenie Syrii na naloty na cele IS.

- Nadszedł czas, aby połączyć nasze siły (...) ponieważ zagrożenie, które jest nieuchronne dotyczy nas wszystkich i żaden kraj nie jest na nie odporny - powiedział el-Mualim w poniedziałek.

"Priorytet" to walki z IS i Al-Kaidą

Jak komentuje agencja Reutera, oświadczenie szefa syryjskiego MSZ uznano za akceptację kampanii sił powietrznych USA oraz krajów, które weszły w międzynarodową koalicję z Waszyngtonem, wymierzonej w Państwo Islamskie.

- Świat powinien uznać za priorytet walkę z Państwem Islamskim, Frontem al-Nusra i innymi zbrojnymi organizacjami powiązanymi z Al-Kaidą - dodał.

Walka z dżihadystami musi być jednak prowadzona w taki sposób, by "w pełni respektować suwerenność państw oraz pozostawać w zgodzie z międzynarodowymi konwencjami" - powiedział el-Mualim.

Damaszek gotowy "pomagać", ale chce mieć kontrolę

Szef syryjskiej dyplomacji nie potępił nalotów na tereny zajęte przez Państwo Islamskie, niemniej ostrzegł, że podjęcie operacji wojskowej przeciw IS w sytuacji, w której pewne państwa popierają dżihadystów, może doprowadzić do problemów, z których "międzynarodowa wspólnota nie wybrnie przez dekady". Nie wyjaśnił, o jakich państwach i rządach mówi.

Naloty na pozycje dżihadystów nie wystarczą, by zniszczyć Państwo Islamskie czy inne organizacje powiązane z Al Kaidą działające w Syrii, toteż koalicji walcząca z terrorystami powinna wywrzeć presję na te kraje, które udzielają im poparcia - podkreślił el-Mualim.

Według niego rząd w Damaszku stara się usilnie znaleźć polityczne rozwiązanie targającego krajem konfliktu, również takie, które polegałoby na podjęciu dialogu z "prawdziwą opozycją", która nie opowiada się za terrorystami.

Pod koniec sierpnia el-Mualim poinformował, że rząd Syrii gotów jest do współpracy w ramach międzynarodowych i regionalnych działań, mających na celu zwalczanie terroryzmu. Zastrzegł jednak, że działania te muszą być koordynowane z Damaszkiem.

Wyjaśnił wówczas, że Syria podjęłaby w ramach takiej walki z terroryzmem współpracę również ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią, przy założeniu, że Damaszek uczestniczyłby w koordynowaniu wszelkich ataków z powietrza na pozycje Państwa Islamskiego.

Siły kierowane przez USA prowadzą ataki lotnicze na te cele; w ostatnich miesiącach islamiści przejęli znaczne obszary obu krajów. W sobotę do misji w Iraku, prowadzonej Stany Zjednoczone i Francję, włączyły się myśliwce brytyjskie. W Syrii bombardowania prowadzą USA w koalicji z siłami zbrojnymi pięciu państw arabskich: Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Bahrajnu i Jordanii.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: adso/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: