Syryjskie władze krytykują ewakuację Białych Hełmów. "Akt kryminalny"


MSZ Syrii określiło ewakuację około 800 członków Syryjskiej Obrony Cywilnej, zwanej również Białymi Hełmami, jako "akt kryminalny" dokonany przez "Izrael i jego narzędzia".

Syryjski resort spraw zagranicznych twierdzi, że udział Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Jordanii, Niemiec i Kanady w ewakuacji Białych Hełmów jest dowodem na to, że państwa te wspierają terrorystów w Syrii. Reżim niezmiennie oskarża organizację o powiązania z dżihadystami.

Tymczasem kierujący organizacją Białych Hełmów Riad Saleh oświadczył, że ewakuacja była niezbędna, gdyż władze w Damaszku zablokowały możliwość opuszczenia południowo-zachodniej Syrii przez członków tej organizacji.

"Wyjątkowy gest humanitaryzmu"

Do ewakuacji doszło w regionie Wzgórz Golan na pograniczu syryjsko-izraelskim. Izraelskie wojsko nazwało tę operację "wyjątkowym gestem humanitaryzmu", wskazując, że członkom Białych Hełmów groziła śmierć. Białe Hełmy to organizacja ratownicza działająca na terenach opanowanych przez rebeliantów w Syrii. W 2016 roku została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.

Autor: momo\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości