Ostatni "wielki szef" sycylijskiej mafii wpadł przez notatkę ukrytą w nodze krzesła

Źródło:
Reuters
Moment wejścia Denaro do kliniki
Moment wejścia Denaro do klinikiArma Dei Carabinieri
wideo 2/2
Moment wejścia Denaro do klinikiArma Dei Carabinieri

W zatrzymaniu szefa sycylijskiej mafii Matteo Messiny Denaro pomogła zapisana odręcznie notatka, którą włoscy policjanci znaleźli z domu siostry poszukiwanego od blisko 30 lat przestępcy - podały władze, cytowane przez agencję Reutera.

Matteo Messina Denaro, jeden z szefów sycylijskiej Cosa Nostry, został zatrzymany w Palermo w poniedziałek 16 stycznia po niemal 30 latach poszukiwań. Do tej pory uważany był za ostatniego "wielkiego szefa" mafii, znajdującego się wciąż na wolności.

Miesiąc przed zatrzymaniem Denaro, policja przeprowadziła operację zakładania podsłuchów i rejestratorów wideo w domu jego siostry Rosalii "Rosetty" Messiny Denaro w sycylijskim Castelvetrano. W trakcie montażu urządzeń w nodze aluminiowego krzesła funkcjonariusze natknęli się na ukrytą w niej odręczną notatkę - przekazała agencja Reutera.  

Policjanci sfotografowali notatkę, która początkowo wydawała się być chaotycznym zlepkiem słów, znaków i liter zostawiając ją w miejscu, w którym dokonano znaleziska. Po późniejszej analizie okazało się, że jest to zapis zmagań z rakiem okrężnicy.

Matteo Messina Denaro obecnieArma dei Carabinieri

Funkcjonariusze założyli, że zapisy dotyczą krewnego Rosalii i wkrótce skupili się na szefie sycylijskiej mafii, gdy okazało się, że żaden z innych członków rodziny nie walczył z nowotworem.

Włoskie władze już wcześniej informowały, że Denaro udało się schwytać dzięki jego słabnącemu zdrowiu, ale w piątek po raz pierwszy wyjawiły, skąd pochodziła kluczowa wskazówka. "Historyczne zatrzymanie (…) ma swoje źródło w notatce, nieroztropnie przechowywanej, jednak ukrytej przez Rosettę" - napisano w dokumencie sądowym.

Siostra Denaro z zarzutami

Danero, który przez bisko 30 lat ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, przez ten czas przestrzegał mafijnego zwyczaju, komunikując się z bliskimi przy pomocy "pizzini", czyli niewielkich kartek, niekiedy zapisanych kodem.

Po lewej Denaro w 1992 roku, po prawej policyjna progresja wiekowaPolizia Di Stato

67-letnia Rosalia, opisywana przez wymiar sprawiedliwości jako kobieta o "rodowodzie i tradycjach inspirowanych przez ortodoksyjną i twardą kulturę mafijną", otrzymywała "pizzini" i potrafiła je odczytać, jednak nie zastosowała się do zaleceń brata i nie spaliła wiadomości po ich przeczytaniu - podała policja.  

Władze zarzucają Rosali pełnienie funkcji skarbnika w mafijnym klanie. Kobieta została zatrzymana.

Poszukiwany przez blisko 30 lat

Matteo Messina Denaro był szefem Cosa Nostry i synem znanego pod pseudonimem "Ciccio" jej wcześniejszego szefa, Castelvetrano Francesco Messiny. "Ciccio" był także sojusznikiem Toto Riiny, słynnego z okrucieństwa szefa mafii z regionu Corleone. Wkrótce bliskim Riiny stał się też sam Denaro.

Po zatrzymaniu i śmierci innych "wielkich szefów" sycylijskiej mafii - Toto Riiny i Bernardo Provenzano - Denaro zaczął się ukrywać. Został zaocznie skazany na dożywocie za sprawstwo lub współudział w licznych morderstwach. Miał być zaangażowany m.in. w zabójstwo sędziów śledczych Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino w 1992 roku, a także przeprowadzone rok później zamachy bombowe na Mediolan, Florencję oraz Rzym w wyniku których zginęło 10 osób. Przez niemal 30 lat był jednak nieuchwytny dla policji.

Autorka/Autor:ft / prpb

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Arma dei Carabinieri