Paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) zniszczyły 90 procent zbiorów muzeów Sudanu, wśród których znajdowały się eksponaty mające tysiące lat - informują eksperci. To "katastrofa historyczna pod każdym względem" - oceniają.
Po tym, jak w środę wojsko przejęło całkowitą kontrolę nad stolicą Sudanu, pojawiają się informacje o zniszczeniach, jakich dokonały w niej paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia (RSF). W czwartek dyrektorka sudańskiej Narodowej Korporacji Starożytności i Muzeów (NCAM) Ghalia Garelnabi poinformowała, że członkowie bojówki ukradli wszystkie złote zabytki znajdujące się w Muzeum Narodowym w Chartumie, niszcząc przy tym pozostałe cenne eksponaty.
ZOBACZ TEŻ: Wojsko zajęło pałac prezydencki
Zniszczenia w stolicy Sudanu
W największym sudańskim muzeum przechowywane były artefakty dokumentujące wszystkie okresy sudańskiej cywilizacji, od epoki kamiennej, przez erę nubijską i chrześcijańską, po okres islamski. Garelnabi w rozmowie z "Sudan Tribune" powiedziała, że członkowie RSF tuż przed przejęciem stolicy Sudanu przez wojska rządowe zrabowali najcenniejsze skarby archeologiczne i wszystkie wykonane ze złota eksponaty. Pozostałe "celowo rzucali na posadzkę i miażdżyli je nogami, co sugeruje, że celem nie była tylko kradzież, ale zatarcie tożsamości i wymazanie historii Sudanu" - powiedziała. "Sudan Tribune" opublikowało w serwisie X nagrania pokazujące, jak teraz wygląda teren wokół muzeum.
Jedynym zabytkiem Muzeum Narodowego, który w nienaruszonym stanie przetrwał czas okupacji Chartumu przez RSF, jest liczący niemal trzy tysiące lat posąg króla Taharki z 25. dynastii Królestwa Kusz. Nie został zniszczony prawdopodobnie ze względu na rozmiar i wagę sięgającą siedmiu ton.
Inne muzea Sudanu również zostały splądrowane i zniszczone, w tym Muzeum Nyala w Darfurze, które zostało ograbione ze zbiorów i mebli. Muzeum Chalifa House w Omdurmanie również zostało ograbione i uszkodzone. Sudańscy archeolodzy określili zniszczenia dokonane przez RSF jako "katastrofę historyczną pod każdym względem". Według ich pobieżnego przeglądu zniszczono około 90 proc. zbiorów. Według sudańskich muzealników zrabowane przedmioty najprawdopodobniej już opuściły terytorium Sudanu.
Ikhlas Abdel Latif, szef komitetu ds. odzyskiwania sudańskich artefaktów, powiedział - cytowany przez "Sudan Tribune" - że skradzione artefakty były transportowane ciężarówkami przez Omdurman w kierunku Sudanu Południowego.
Konflikt w Sudanie
W Sudanie od kwietnia 2023 roku trwały walki między wojskami rządowymi - Sudańskimi Siłami Zbrojnymi (SAF) - a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF). Konflikt pochłonął życie ponad 20 tysięcy osób i zmusił do przesiedlenia 14 milionów mieszkańców kraju. Na początku wojny domowej RSF przejęło kontrolę nad większością Chartumu, a rząd był zmuszony przenieść się do Port Sudan nad Morzem Czerwonym. Stolicę odbito w tym tygodniu.
Autorka/Autor: pb//am
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: ENEX