- Chartum jest wolny. Już po wszystkim - przywódca wojskowy Sudanu poinformował w środę wieczorem o całkowitym przejęciu przez armię kontroli nad stolicą kraju i wyparciu stamtąd paramilitarnych Sił Szybkiego Wsparcia (RSF). Wojna domowa w tym kraju trwa od blisko dwóch lat.
Abdel Fattah al-Burhan, przywódca wojskowy Sudanu, wylądował w środę na międzynarodowym lotnisku w Chartumie, a kilka godzin później odwiedził pałac prezydencki, który wojsko przejęło w ostatni piątek. Rzecznik armii oświadczył, że wojska rządowe kontrolują też wszystkie mosty na Nilu łączące trzy miasta stanowiące Wielki Chartum, a także bazę wojskową Dżebel Aulia, która była bastionem sił RSF.
Gdy RSF na początku wojny domowej, która wybuchła w połowie kwietnia 2023 r., przejęło kontrolę nad większością Chartumu, rząd był zmuszony przenieść się do Port Sudan nad Morzem Czerwonym. Po dwóch latach stolica została odbita. Według mieszkańców, rebelianci z RSF wycofywali się z Chartumu jedyną dostępną drogą - przez Dżebel Aulia. Armia udostępniła nagranie z drona pokazujące ludzi przechodzących w tym miejscu przez most na zaporze. BBC nie zdołała niezależnie potwierdzić, kim są, ale armia podała, że to rebelianci z RSF uciekający z Chartumu.
ZOBACZ TEŻ: Ofensywa sił rządowych. Armia okrążyła lotnisko w stolicy
Wojna domowa w Sudanie
Konflikt między wojskami rządowymi a RSF wybuchł na skutek sporu w sojuszu, który dwa lata wcześniej obalił popierany przez Zachód rząd i przejął władzę. Głównymi postaciami tego konfliktu są generał al-Burhan, który po przewrocie z 2021 r. stanął na czele kraju, oraz Mohamed Hamdan Dagalo - w przeszłości jedna z bardziej wpływowych osobistości sudańskiej armii, a od 2023 r. główny dowódca RSF.
Według ONZ i lokalnych władz konflikt pochłonął życie ponad 20 tysięcy osób i zmusił do przesiedlenia 14 milionów mieszkańców kraju. Amerykańscy eksperci szacują liczbę ofiar śmiertelnych na nawet 130 tysięcy. USA oceniają, że jest to najgorsza katastrofa humanitarna na świecie, natomiast ONZ alarmuje, że Sudan to jedyny obecnie kraj świata, gdzie panuje klęska głodu.
ZOBACZ TEŻ: Chińska myśl techniczna pokonała radziecką myśl techniczną. Nagranie
Autorka/Autor: wac//am
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Abaca