Kraj wyniszczony wojną, teraz cholera

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Co najmniej 22 osoby zmarły z powodu cholery w ostatnich tygodniach, a u kolejnych 354 potwierdzono zakażenie bakterią - poinformował minister zdrowia Sudanu. Liczby podawane przez Światową Organizację Zdrowia są jednak znacznie wyższe, a raportowanie zachorowań jest mało wiarygodne. Cholera to jeden z najpoważniejszych problemów Sudanu - kraju pogrążonego od 16 miesięcy w wojnie domowej.

Co najmniej 22 osoby zmarły w ostatnich tygodniach na cholerę, powiadomił w niedzielę minister zdrowia Sudanu Haitham Mohamed Ibrahim. Potwierdzono 354 przypadki zakażeń. Polityk nie uściślił, jakiego dokładnie terminu dotyczą podane przez niego statystyki.

Czytaj też: Do wioski wjechały trzy pojazdy pełne bojowników, zginęło 80 osób

Cholera w Sudanie, statystyki WHO

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - jak informuje Associated Press - od początku roku do 28 lipca choroba kosztowała życie przynajmniej 78 osób, a kolejne 2400 zostały zostało zakażonych.

WHO informowało w ostatnich dniach, że w związku z trwającą od kwietnia 2023 roku wojną domową w Sudanie z powodu cholery zmarło co najmniej 316 osób, a potwierdzono kolejnych 11 327 przypadków zakażenia. - Spodziewamy się, że jest ich więcej, niż zaraportowano - powiedziała rzeczniczka WHO Margaret Harris, cytowana przez Reutersa. - Dostęp do opieki zdrowotnej został ograniczony (...). Brakuje leków i niektórych środków medycznych, brakuje personelu medycznego - dodała.

Kryzys humanitarny w Sudanie

Cholera jest wysoce zakaźną chorobą wywoływaną przez bakterię - przecinkowca cholery. Szerzy się epidemicznie poprzez wodę zakażaną przez chorych i nosicieli. Jej głównym objawem jest ostra, wodnista biegunka i wymioty prowadzące do odwodnienia organizmu. Bez odpowiedniej terapii może w ciągu zaledwie kilkunastu godzin doprowadzić do śmierci. Cholerę leczy się antybiotykami i intensywnym, również dożylnym nawadnianiem.

Dżuba, stolica Sudanu PołudniowegoShutterstock

Agencja AP przypomniała, że epidemia jest zaledwie kolejnym z dramatów, jakie ogarnęły Sudan. Podstawowym z nich jest tocząca się od ubiegłorocznej wiosny wojna domowa, której jednym z efektów jest masowa migracja zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kraju. Kolejny dramat to powodzie, które dotknęły 12 z 18 prowincji kraju.

Od kwietnia 2023 r. w Sudanie trwają walki między armią a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF). Organizacje humanitarne szacują, że konflikt pochłonął tysiące ofiar i zmusił blisko 11 milionów ludzi do opuszczenia swoich domów. Według ONZ w Sudanie panuje obecnie największy na świecie kryzys humanitarny.

Obie strony są oskarżane o zbrodnie wojenne za celowe atakowanie ludności cywilnej i blokowanie udzielania pomocy humanitarnej.

Konflikt w SudaniePAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Autorka/Autor:bp/adso

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock