Kamala Harris odwiedzi strefę zdemilitaryzowaną między Koreami. "Podkreśli siłę sojuszu Seulu z Waszyngtonem"

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP
Tak wygląda strefa zdemilitaryzowana
Tak wygląda strefa zdemilitaryzowana
tvn24
tvn24Tak wygląda strefa zdemilitaryzowana

Wiceprezydent USA Kamala Harris odwiedzi w czwartek strefę zdemilitaryzowaną na Półwyspie Koreańskim, aby dać w ten sposób wyraz zaangażowaniu Waszyngtonu na rzecz bezpieczeństwa Korei Południowej - poinformowały źródła amerykańskie i południowokoreańskie. Harris przebywa obecnie w Tokio. Ma wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych byłego premiera Japonii.

Reuters podkreśla, że wizyta Kamali Harris w strefie zdemilitaryzowanej (DMZ) między Koreami nastąpi wkrótce po kolejnym wystrzeleniu przez Pjongjang pocisku balistycznego i wśród narastających obaw, że reżim Kim Dzong Una dokona próbnej eksplozji nuklearnej.

"Prawie 70 lat po koreańskim rozejmie wizyta podkreśli siłę sojuszu Seulu z Waszyngtonem wobec wszelkich zagrożeń ze strony Korei Północnej" - cytuje Reuters we wtorek amerykańskiego dyplomatę, który prosił o zachowanie anonimowości.

Wizytę Harris publicznie potwierdził premier Korei Południowej Han Duck-soo podczas spotkania z wiceprezydent USA w Tokio. Harris przybyła do Japonii, aby reprezentować Stany Zjednoczone podczas uroczystości pogrzebowych byłego japońskiego premiera Shinzo Abe, które odbędą się we wtorek.

Ostatnia granica z okresu zimnej wojny

Strefa zdemilitaryzowana pełni rolę nieoficjalnej granicy między obu państwami koreańskimi. Wojna z lat 1950-53 między oboma krajami zakończyła się jedynie zawieszeniem broni.

DMZ jest określana jako ostatnia granica z okresu zimnej wojny.

Strefa zdemilitaryzowana między Koreą Południową a Koreą PółnocnąShutterstock
Granica między Koreami
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości